Lekarz wypisał na siebie ponad 2000 recept na efedrynę | farmacja.pl

Lekarz wypisał na siebie ponad 2000 recept na efedrynę

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-07-25 10:00:00 /

Uznany za winnego lekarz działał według jednego wzorca - na receptach przeznaczonych dla pacjentów przychodni i szpitala, w których pracował, wypisał dla siebie lekarstwa recepturowe zawierające roztwór efedryny, a następnie zrealizował te recepty w różnych aptekach. Po co była mu potrzebna efedryna?

Prokuratura udowodniła lekarzowi, że fałszował recepty w latach 2011-2015. W sumie został oskarżony o 22 czyny dotyczące poświadczenia nieprawdy i oszustwa na szkodę łódzkiego NFZ na łączną kwotę 187 tys. złotych. Poszczególne zarzuty różnią się tylko datami, nazwami miejscowości, w których pracował, liczbą recept (od jednej do 509) oraz wysokością wyłudzonej refundacji (od 77 zł do 52 tys zł).

Na ślad oszustwa wpadł Narodowy Fundusz Zdrowia podczas rutynowych analiz realizacji recept i refundacji leków.

- Sprawdzaliśmy recepty wypisane przez tego lekarza - czy zgadzają się z dokumentacją medyczną jego pacjentów i czy na jednostki chorobowe tych osób mogą być wypisywane takie leki - wyjaśnia Anna Leder, rzecznik łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.Wyniki kontroli okazały się wierzchołkiem góry lodowej i Fundusz zawiadomił o podejrzanym procederze Prokuraturę Rejonową w Piotrkowie: tylko za rok 2014 NFZ zażądał od szpitala zwrotu 49 tys. zł.

W zawiadomieniu do prokuratury NFZ pisał o podejrzeniu popełnienia przez lekarza przestępstw związanych z nielegalną dystrybucją środków leczniczych - efedryny i wykorzystanie go do celów innych niż własne leczenie oraz wprowadzenie w błąd i poświadczenie nieprawdy celem uzyskania korzyści majątkowej w postaci niezasadnej refundacji.

Sąd uznał Jana O. winnym popełnienia 22 czynów na szkodę NFZ i wymierzył mu karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata, grzywny w wysokości 5 tys. zł oraz nakazał częściowe naprawienie szkody poprzez zapłatę na rzecz NFZ w Łodzi 5 tys. zł.

Więcej na ten temat na stronach naszemiasto.pl.

Źródło: naszemiasto.pl / orzeczenia.ms.gov.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj