REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 1 października 2018

Lekarz: Z dużą przyjemnością przepisuję palaczom najdroższe leki na infekcje dróg oddechowych

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

„Szlag mnie trafia, gdy pacjent nie wie, jakie leki zażywa. I jeszcze doradza mi, bym sprawdził to w jego karcie!” – mówi lekarz, internista z 20-letnim doświadczeniem, w wywiadzie opublikowanym przez TOK FM i przyznaje, że z dużą przyjemnością przepisuje palaczom najdroższe leki na infekcje dróg oddechowych.

„Pacjent powinien wiedzieć, jakie leki zażywa! To jego odpowiedzialność, jego zdrowie, jego życie” – twierdzi lekarz (fot. Shutterstock)

TOK FM opublikowało kilka dni temu szczery wywiad z lekarzem o polskich pacjentach. Internista z 20-letnim doświadczeniem zgodził się rozmawiać, ale pod warunkiem, że pozostanie anonimowy. Z wywiadu wyłania się niezbyt pozytywny obraz polskich pacjentów, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że również zachowanie lekarza odbiega od oczekiwań…

REKLAMA

Lekarz przyznaje, że tym co najbardziej denerwuje go u pacjentów, to fakt, że nieustannie kłamią.

REKLAMA

– Kłamią masowo, notorycznie, bez zastanowienia, w sprawach ważnych i błahych. Okłamują mnie jako swojego lekarza, a to najgłupsze, co mogą zrobić. Gdy nie mówią prawdy, oddalają mnie od postawienia diagnozy i sami sobie robią krzywdę – mówi internista. – Najczęściej kłamią na temat przyjmowania leków. Swoją drogą robią to bardzo nieudolnie. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że lekarz może ich sprawdzić. Jeśli wypisuję pacjentowi receptę na trzy opakowania leku, a on wraca za trzy miesiące i zaklina się, że codziennie przyjmował tabletkę, to ja jednym kliknięciem w systemie mogę ustalić, czy wykupił te leki. I niejednokrotnie wychodzi na to, że pacjent wykupił jedno opakowanie, które w żaden sposób nie mogło mu wystarczyć. I robi się nieprzyjemnie, gdy proszę, by przestali ściemniać.

Jego zdaniem najbardziej „pyskaci” są palacze, którym lekarz mówi, że powinni rzucić palenie.

– Z dużą przyjemnością przepisuję palaczom najdroższe leki na infekcje dróg oddechowych. Niektórzy wracają potem do gabinetu z prośbą, by im dać jakieś tańsze zamienniki. Ale nie ma przebacz – jeśli kogoś stać na to, by puszczać z dymem paczkę dziennie, to stać go na to, by wykupić receptę za 100 zł. I im to mówię – mówi lekarz.

Internista uważa, że problemem jest również to, że pacjenci na ogół nie wiedzą jakie leki i na co stosują.

– Szlag mnie trafia, gdy pacjent nie wie, jakie leki zażywa. I jeszcze doradza mi, bym sprawdził to w jego karcie! – mówi lekarz. – A co, jeśli pacjent zemdleje na ulicy i zapytają go w szpitalu, co bierze? Jest wiele różnych sytuacji, gdy nie będzie możliwości sprawdzenia w karcie. Pacjent powinien wiedzieć, jakie leki zażywa! To jego odpowiedzialność, jego zdrowie, jego życie.

W jego opinii największy dramat pod tym względem jest z mężczyznami.

– Kobiety są jeszcze jako tako ogarnięte, ale mężczyźni to dramat. Pytam, co zażywa, a on na to, że żona mu daje jakieś tabletki. A przecież ja to muszę wiedzieć, by nie zrobić mu krzywdy lekami, które mu przepiszę. Pytam wtedy, czy jakby żona dała mu cyjanek, to też by połknął, nie wiedząc co to – mówi lekarz.

Cała rozmowa dostępna na stronie TOK FM

Tagi:
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych