REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 13 stycznia 2020

Lekarze seniorzy nie chcą być przymuszani do wystawiania e-recept

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Naczelna Rada Lekarska wyraziła swoje stanowisko w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Starsi lekarze nie powinni być zmuszani do wystawiania recept elektronicznych.

Jak niedawno pisaliśmy na łamach MGR.FARM, opozycja skierowała do sejmowej Komisji Zdrowia poselski projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego. Dzięki niemu lekarze, którzy przeszli na emeryturę, bezterminowo będą mogli wystawiać recepty w postaci papierowej (czytaj więcej: Projekt zmian w Prawie farmaceutycznym. Chodzi o e-receptę…).

Widmo jeszcze większego braku lekarzy

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej pozytywnie oceniło ten projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego. W ocenie Prezydium NRL projektowane rozwiązanie umożliwiające wystawianie recept w postaci papierowej lekarzom, którzy przeszli na emeryturę lub osiągnęli wiek uprawniający do przejścia na emeryturę, jest niezbędnym minimum w zakresie liberalizacji zasad wystawiania recept, jakiego oczekuje środowisko lekarskie.

REKLAMA

Samorząd lekarski wyraźnie artykułował potrzebę rozszerzenia katalogu sytuacji, w których możliwe będzie wystawianie recept w postaci papierowej. Szczególny nacisk kładziony był na sytuację lekarzy starszych (czytaj również: Brak dostępu czy awaria? Kiedy lekarz wystawi papierową receptę?). Jeśli będą oni zmuszani do wystawiania elektronicznych recept, może to ich skłonić do zakończenia pracy zawodowej i w konsekwencji pogorszyć dostępność świadczeń opieki zdrowotnej w kraju.

REKLAMA

Przyzwolenie od Cieszyńskiego

Przypominamy, że Ministerstwo Zdrowia dało przyzwolenie lekarzom na wystawianie recept papierowych po 8 stycznia 2020 r. (czytaj więcej: Papierowe recepty nie znikają. Lekarze dostają przyzwolenie… ). W połowie grudnia wiceminister Janusz Cieszyński przekonywał Naczelną Izbę Lekarską, że recepty papierowe wystawione po 8 stycznia będą nadal realizowane w aptekach. Nie będzie to dotyczyło tylko sytuacji, przewidzianych ustawą (import docelowy, dla osób o nieustalonej tożsamości, transgraniczne, pro auctore i pro familiae oraz w trakcie awarii).

Recepta wystawiona w postaci papierowej również w innych niż ww. przypadkach będzie mogła być zrealizowana tak, jak dotychczas w każdej aptece, w tym lek będzie mógł być objęty refundacją – tłumaczył wiceminister.

Źródło: IK/nil.org.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych