REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 20 grudnia 2019

Lekarze zaniepokojeni eZWM. Aplikacje gabinetowe nie są gotowe…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Od nowego roku zlecenia na wyroby medyczne będzie można wystawiać jedynie drogą elektroniczną. Jednak aplikacje gabinetowe, poprzez które lekarz mógłby to robić szybciej i sprawniej, wciąż nie posiadają odpowiedniej funkcjonalności. Zdaniem lekarzy to powód, by przesunąć obowiązek korzystania z eZWM.

Od 1 stycznia 2020 r. zmieniają się zasady wystawiania i realizacji zleceń na wyroby medyczne. Apteki zaopatrujące pacjentów np. w refundowane pieluchomajtki, będą musiały do końca roku podłączyć się do eZWM. Jest to system umożliwiający potwierdzenie uprawnień pacjenta do otrzymania refundowanego wyrobu medycznego. Póki co jeszcze żadna polska apteka nie jest do niego podłączona (czytaj więcej: W aptekach szykuje się nerwowa końcówka roku. Wszystko przez eZWM…).

Podobny problem mają lekarze. Na ten moment aplikacje gabinetowe – służące np. do wystawiania recept – nie są zsynchronizowane z eZWM. Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie postuluje, by do czasu, gdy dostawcy oprogramowania gabinetowego zaktualizują swoje aplikacje, lekarze mogli wystawiać te zlecenia na dotychczasowych zasadach (czytaj więcej: Od 1 stycznia nowe zasady zleceń na wyroby medyczne).

REKLAMA

– Nie jesteśmy przeciwni nowym zasadom, bo rzeczywiście są one korzystne dla pacjentów i ich opiekunów, którzy nie będą musieli potwierdzać zleceń w NFZ, jak to ma miejsce obecnie – zastrzega wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Tomasz Zieliński. – Mamy świadomość, że jest to dla nich uciążliwość, zwłaszcza że w większości przypadków zlecenia te dotyczą osób niesprawnych i niesamodzielnych. Jednak uważamy, że nie może się to odbywać kosztem czasu lekarza, który w POZ ma go mało i bez nowych obowiązków.

REKLAMA

Wystawianie zleceń przez SZOI jest zbyt pracochłonne

Tomasz Zieliński, ekspert Federacji ds informatyzacji ochrony zdrowia, tłumaczy, że od 1 stycznia lekarz będzie miał dwie drogi wystawiania zleceń. Pierwsza – to skorzystanie ze specjalnej strony internetowej, stworzonej do tego celu na portalu SZOI. Jego zdaniem to rozwiązanie ma jednak pewną poważną wadę. Otóż wymaga to logowania się do kolejnego systemu i wprowadzania od początku wszystkich danych pacjenta. A to jest czasochłonne.

– Po zmianach przerzucono na nas obowiązek weryfikacji specjalnych uprawnień, od których zależy stopień refundacji wyrobów medycznych – wyjaśnia wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Lekarze uważają, że znacznie prościej i szybciej można wystawić zlecenie za pomocą aplikacji gabinetowej. Wówczas bowiem lekarz nie musi wprowadzać na nowo danych swojego pacjenta. Na razie jednak ta druga możliwość jest tylko teoretyczna, bo aplikacje gabinetowe nie posiadają odpowiedniej funkcjonalności (czytaj więcej: Nowy film instruktażowy dotyczący eZWM. Realizacja zlecenia w aptece zajmie 2 minuty?).

– Do wejścia w życie nowych przepisów pozostało kilkanaście dni. Dlatego postulujemy, by umożliwić lekarzom alternatywnie wystawianie zleceń na dotychczasowych zasadach także po 1 stycznia 2020 r. Do momentu, gdy będzie można to robić poprzez aplikacje gabinetowe – mówi Zieliński.

Źródło: ŁW/PZ

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych