Leki coraz częściej eksportują NZOZ-y | farmacja.pl

Leki coraz częściej eksportują NZOZ-y

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-08-04 11:35:45 /

Niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, w których utworzone jest stanowisko farmaceutyczne, kupują leki, ale nie muszą nikomu zgłaszać ich wywozu za granicę. Nadal więc bez kontroli sprzedaż może być prowadzona — twierdzi Irena Rej, prezes Izby Farmacja Polska.

— Kilka lat temu wywóz był prowadzony przez niektóre hurtownie, ale obecnie muszą one zgłaszać sprzedaż trudno dostępnych leków za granicę Głównemu Inspektorowi Farmacji — tłumaczy Irena Rej, prezes Izby Farmacja Polska, w Pulsie Biznesu.

Mimo że o zgodę na wywóz nikt nie wnioskuje, za granicę wciąż trafia wiele leków z Polski. Dzieje się tak, ponieważ za eksport zabrały się niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, w których utworzone jest stanowisko farmaceutyczne. Kupują one leki, ale nie muszą nikomu zgłaszać ich wywozu za granicę.

Izba Farmacja Polska napisała list do Prokuratury Krajowej, alarmując, że na rynku leków pojawili się nowi oszuści wywożący leki za granicę, ale nie dostała odpowiedzi.
Niedawno walkę z nielegalnym wywozem leków zapowiedział fiskus, który chce je dodać do listy produktów monitorowanych. Obecnie monitoringiem objęty jest transport produktów akcyzowych, takich jak paliwa i susz tytoniowy. Projekt ustawy zakłada, że minister finansów określi w rozporządzeniu katalog towarów objętych monitoringiem,„uwzględniając konieczność przeciwdziałania uszczupleniom w zakresie dochodów i wydatków środków publicznych oraz potrzebę zapewnienia ochrony zdrowia i życia obywateli w obrocie produktami leczniczymi”.

Irena Rej podkreśla, że ważne, by system dotyczył jedynie leków trudno dostępnych, które na specjalnej liście zamieszcza Główny Inspektor Farmaceutyczny.

— Jeśli monitoringiem objęte będą wszystkie leki, rynek zostanie sparaliżowany, utrudniony będzie też legalny eksport — uważa Irena Rej.

Więcej na ten temat na stronach Pulsu Biznesu.

Źródło: pb.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj