Leki na zgagę zwiększają ryzyko udaru? | farmacja.pl

Leki na zgagę zwiększają ryzyko udaru?

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-11-21 11:29:03 /

Inhibitory pompy protonowej to grupa coraz popularniejszych leków stosowanych w przypadku problemów z nadkwaśnością i refluksem. Najnowsze badania wskazują jednak, że mogą one zwiększać ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego.

Wnioski takie przedstawił autor badania, dr Thomas Sehested podczas American Heart Association Scientific Sessions, które odbyło się w Nowym Orleanie. O udarze niedokrwiennym mówi się, kiedy tętnice doprowadzające krew do mózgu zostaną zablokowane - najczęściej przez skrzep krwi. Udar niedokrwienny to najczęstsza forma udaru, dotycząca blisko 85% zdarzeń tego typu.

Duńscy naukowcy przeanalizowali dane 244 679 pacjentów, o średniej wieku około 57 lat, którzy zostali poddaniu badaniu endoskopowemu celem zdiagnozowaniu przyczyny bólu żołądka lub niestrawności. Średnio po 6 latach od przeprowadzonego badania 9489 pacjentów z tej grupy stało się ofiarami udaru niedokrwiennego. W grupie tej znalazły się osoby stosujące jeden z czterech inhibitorów pompy protonowej: omeprazol, pantoprazol, lansoprazol i esomeprazol. Naukowcy postanowili ocenić czy stosowanie tych leków mogło mieć wpływ na wystąpienie udaru.
Okazało się, że ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego było o 21% większe w grupie pacjentów stosujących inhibitory pompy protonowej niż u osób, które tej grupy leków nie stosowały. Najgorzej w tym zestawieniu wypadł pantoprazol, którego wysokie dawki zwiększały ryzyko udaru o 94%. Co ciekawe inne leki mające zastosowanie w leczeniu zgagi - blokery receptorów H2 - nie zostały powiązane ze wzrostem ryzyka wystąpienia udaru.

Zdaniem dra Thomasa Sehesteda, wyniki uzyskane przez jego zespół poważnie kwestionują bezpieczeństwo tej grupy leków - szczególnie w odniesieniu do powikłań kardiologicznych. Zwrócił on również uwagę, że w trakcie badania okazało się, iż wielu pacjentów przyjmowało inhibitory pompy protonowej znacznie dłużej niż zalecił to lekarz - co mogło mieć wpływ na uzyskane wyniki. Problem ten dotyczył przede wszystkim osób starszych.

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj