Leki przeciw przeziębieniu pod kontrolą | farmacja.pl

Leki przeciw przeziębieniu pod kontrolą

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-12-14 11:55:10 /

Od 1 stycznia wchodzą w życie nowe ograniczenia dotyczące wielkości opakowań i sprzedaży leków zwierających w swoim składzie dekstrometorfan, pseudoefedrynę i kodeinę. O szczegółach i przyczynach takich zmian rozmawiali eksperci w programie Dzień Dobry TVN.

- Tak naprawdę ograniczenie, które mówi, że wolno kupić tylko jedno opakowanie takiego leku istnieje już od prawie półtora roku - przypomniał Marek Tomków, wiceprezes NRA będący jednym z gości Dzień Dobry TVN. - Jeżeli pacjent przychodzi do apteki to w ramach jednorazowej sprzedaży może dostać wyłącznie jedno opakowanie zawierającego jeden z tych trzech składników psychoaktywnych.

Farmaceuta zaznaczył, że celem tych przepisów było z jednej strony zapewnienie dostępu pacjentom do leków stosowanych w leczeniu przeziębienia, ale z drugiej strony ograniczenie go dla młodzieży stosującej je w celu odurzenia się.

- Z trzeciej strony żeby ograniczyć dostęp dla przestępców, którzy produkują z tych leków bardzo duże ilości narkotyków. Przy pomocy bardzo prostych, wręcz prymitywnych metod potrafią doprowadzić do wytworzenia dużych ilości np. metamfetaminy - wyjaśniał Tomków, dodając, że Polska stała się wręcz źródłem zaopatrzenia w te składniki dla dużej części Europy.

Wśród obowiązujących przepisów jest między innymi zakaz sprzedaży leków z pseudoefedryną, dekstrometorfanem i kodeiną osobom poniżej 18 roku życia. Farmaceuci mają też prawo odmówić ich sprzedaży w przypadku gdy podejrzewają, że mogą być zastosowane w celach pozamedycznych.
Od nowego roku aptekom nie stosującym się do nowych przepisów i sprzedających niedozwolone ilości wspomnianych leków, grozi kara nawet do 500 000 zł.

Za dziurę w nowych przepisach można uznać fakt, że to liczby opakowań leku, których nie da się kupić w jednej aptece, można zebrać odwiedzając kilka. Marek Tomków zwrócił jednak uwagę, że rekordowa sprzedaż jednego z takich leków w aptece wynosiła w ciągu roku 960 000 opakowań. - W tym momencie gdyby ktoś chciał to zbierać po jednym opakowaniu, to byłoby to bardzo trudne.

To co zmieniają przepisy, które będą obowiązywać od 1 stycznia to także maksymalna zawartość substancji czynnej w jednym opakowaniu. Producenci będą mogli wprowadzać na rynek tylko takie opakowania leków na przeziębienie, które nie będą przekraczały określonych przez Ministerstwo Zdrowia norm zawartości pseudoefedryny, dekstrometorfanu czy kodeiny. Będą to ilości zapewniające działanie terapeutyczne.

Więcej na: http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/od-stycznia-ograniczenia-w-sprzedazy-lekow-na-przeziebienie,219571.html

Źródło: DDTVN

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj