REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 1 lutego 2019

Leki przeciwdepresyjne w połączeniu z NLPZ to większe ryzyko krwawień

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Naukowcy z uniwersytetu w Teksasie wykazali, że popularne leki przeciwdepresyjne zwiększają ryzyko silnych krwawień z przewodu pokarmowego oraz wewnątrzczaszkowych, szczególnie gdy są przyjmowane razem z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.

Analizę przeprowadzili badacze pod kierunkiem dr Wei Cheng Yuet, specjalistki w dziedzinie farmakologii z University of North Texas Health Science Center. Następnie wyniki opublikowało pismo „Journal of the American Osteopathic Association”.

Podwójne ryzyko

Naukowcy dowiedli, że pacjenci, którzy stosują leki przeciwdepresyjne z grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), mają o 40% wyższe ryzyko wystąpienia silnego krwawienia z przewodu pokarmowego, zwłaszcza gdy jednocześnie zażywają dostępne bez recepty leki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Chodzi np. o ibuprofen, naproksen czy kwas acetylosalicylowy. Leki przeciwdepresyjne SSRI należy również ostrożnie stosować z lekami przeciwpłytkowymi (klopidogrel) lub przeciwkrzepliwymi (warfaryna).

REKLAMA

– Prawdziwe niebezpieczeństwo wynika z założenia, że każdy z tych leków jest stosunkowo bezpieczny i działa łagodnie. Jednak każdy z nich zwiększa ryzyko krwawień i ryzyko to rośnie, gdy pacjent zażywa leki z tych grup równolegle – skomentowała dr farmakologii Wei Cheng Yuet. Ponadto podkreśliła, że choć ryzyko krwawień związane ze stosowaniem leków przeciwdepresyjnych z grupy SSRI jest dobrze udokumentowane, pacjenci nie zdają sobie z niego sprawy. Dlatego bardzo ważne jest, by lekarze przeprowadzali dokładny wywiad na temat leków zażywanych przez ich pacjentów, także tych bez recepty.

REKLAMA

Ostrzeżenie od lekarza

Jak tłumaczy farmakolog, jeśli okaże się, że pacjent stosuje tego typu kombinację, lekarz powinien ocenić stosunek korzyści do ryzyka oraz sprawdzić, czy nie można dobrać mu jakiejś alternatywy. Dr Wei Cheng Yuet dodała także, że lekarze powinni edukować swoich pacjentów na temat objawów krwawienia z przewodu pokarmowego, takich jak jasnoczerwona krew obecna w stolcu bądź ciemne, smoliste stolce.

Ponadto przez pierwsze 30 dni stosowania SSRI przez chorego powinni monitorować stan jego zdrowia pod kątem krwawień. Dotyczy to zwłaszcza tych pacjentów, którzy równolegle zażywają inne leki zwiększające ryzyko krwawień.

Źródło: IK/tvp.info

 

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych