REKLAMA
Autor: Redakcja Aptekarz pl Opublikowano: 1 października 2019

Leki stosowane w kaszlu mokrym

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Kaszel to naturalny odruch obronny organizmu. Umożliwia oczyszczenie dróg oddechowych z ciał obcych lub nadmiaru zalegającej wydzieliny. Ze względu na charakter dzieli się na dwa typy: mokry (produktywny) i suchy. Dziś przedstawiamy przegląd leków stosowanych na kaszel mokry.

(fot. shutterstock)

Leki wykrztuśne

Leki o działaniu wykrztuśnym stosuje się w celu ułatwienia wydalenia wydzieliny, która zalega w oskrzelach. Usunięcie płynu surowiczo-śluzowego z oskrzeli jest możliwe na skutek zmniejszenia lepkości tego płynu i umożliwienie komórkom urzęsionym przesunięcia wydzieliny w kierunku krtani.

REKLAMA

Zwiększone wydzielanie śluzu następuje w wyniku działania drażniącego na komórki kubkowe w nabłonku. Po podaniu doustnym leki wykrztuśne docierają do nabłonka razem z krwią, która dopływa do oskrzeli. Niektóre z nich przenikają z krwi do pęcherzyków płucnych, a później do oskrzeli z powietrzem wydychanym. W przypadku inhalacji leki docierają razem z powietrzem wdychanym.

REKLAMA
 • Gwajafenezyna

Powoduje zmniejszenie gęstości i lepkości śluzu w drogach oddechowych oraz zwiększa wydzielanie gruczołów śluzowych. Ponadto, pobudza gruczoły śluzowe również w obrębie nosa i szyjki macicy. Stosowana jest w leczeniu kaszlu produktywnego. Najczęściej jednorazowa dawka dla dzieci powyżej 12. roku życia i dorosłych wynosi 200 mg, natomiast dobowa 800 mg.

 • Sulfogwajakol

W jelitach rozpada się do gwajakolu, który wykazuje działanie wykrztuśne poprzez zmniejszanie lepkości śluzu. Wchłania się do krwi, a następnie wydala w drogach oddechowych, gdzie drażni nabłonek. Ma również słabe działanie odkażające. Wskazany w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych jako lek wykrztuśny. U dzieci powyżej 6 lat stosuje się 360 mg trzy razy na dobę, a u dorosłych 720 mg trzy razy na dobę.

Leki mukolityczne

Działanie mukolityczne polega na upłynnianiu wydzieliny na skutek rozrywania mostków siarczkowych mukoprotein i zmniejszania lepkości śluzu.

 • Acetylocysteina

Jest to pochodna aminokwasu. Działa mukolitycznie po podaniu miejscowym do drzewa oskrzelowego, natomiast słabiej po podaniu doustnym. Dożylnie stosuje się ją jako odtrutkę przy zatruciach paracetamolem. Acetylocysteina zawiera wolne grupy z atomami siarki, dzięki czemu może rozbijać cząstki śluzu na mniejsze fragmenty. Skutkiem tego jest zmniejszenie lepkości i ułatwienie odkrztuszania.

Wskazaniami do stosowania są zapalenie oskrzeli, mukowiscydoza, rozedma płuc oraz kaszel z zalegającą wydzieliną w przebiegu innych chorób. Dawka przeznaczona dla dorosłych to 200 mg 2-3 razy na dobę.

 • Erdosteina

Erdosteina jest pochodną metioniny o działaniu mukolitycznym. Posiada dwie zablokowane grupy sulfhydrylowe, które ulegają uwolnieniu podczas metabolizmu w wątrobie. Ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny i nie zaburza odruchu kaszlowego. Poprawia transport śluzowo-rzęskowy. Stosuje się ją w ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych. Standardowa dawka wynosi 10 mg/kg masy ciała w dwóch dawkach podzielonych.

 • Bromheksyna

Zwiększa wydzielanie i płynność śluzu w drogach oddechowych. Działa wykrztuśnie i zwiększa wytwarzanie surfaktantu. Dzięki temu poprawia się funkcjonowanie rzęsek komórek nabłonkowych, co ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych. Lek stosuje się w ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych przebiegających z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu. U dzieci od 7 lat podaje się 4 mg bromheksyny 3 razy na dobę, natomiast powyżej 10 roku życia 8 mg 3 razy na dobę.

 • Ambroksol

Jest to aktywny metabolit bromheksyny, dlatego ma działanie podobne do niej. Dawkowanie jest zależne od wieku. Dorośli i dzieci po 12. roku życia – 60 mg 2 razy na dobę. Dzieci od 6. do 12. roku życia – 30 mg 2–3 razy na dobę. Dzieci od 2. do 6. roku życia – 15 mg 3 razy na dobę. Dzieci od 1. do 2. roku życia – 15 mg 2 razy na dobę.

 • Dornaza alfa

Dornaza alfa jest odpowiednikiem ludzkiego enzymu deoksyrybonukleazy 1. Hydrolizuje DNA, które zgromadziło się w plwocinie z rozkładających się neutrofili, dzięki czemu wykazuje działanie mukolityczne. Lek ten stosuje się u pacjentów z mukowiscydozą w postaci inhalacji z nebulizatora w ilości 2,5 mg na dobę.

Bibliografia:

 1. https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/objawy/70135,kaszel
 2. Podręcznik dla studentów farmacji, red. Waldemar Janiec, wyd. PZWL, 2014
 3. Kompendium farmakologii, red. Waldemar Janiec, wyd. PZWL, 2016
 4. CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – Sudafed Muco na kaszel mokry o smaku cytryny i miodu, 100 mg/5 ml, syrop
 5. Charakterystyka Produktu Leczniczego – SIRUPUS KALII GUAJACOLOSULFONICI, 60 mg/g, syrop
 6. https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/66745,Erdomed-proszek-do-sporzadzania-zawiesiny-doustnej#dosage
 7. CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – Flegamina Classic o smaku miętowym, 4 mg/5 ml, syrop

https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/76261,Mucosolvan-syrop#dosage

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych