Leki tanie tylko przez chwilę | farmacja.pl

Leki tanie tylko przez chwilę

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-12-14 10:56:29 /

To ma być rewolucja - PiS zajął się aptekami i przygotował projekt ustawy, a w nim takie założenia jak to, że aptekę będzie mógł prowadzić tylko farmaceuta, a to oznacza, że wiele punktów zniknie. Projekt jest już w Sejmie dlatego pytamy, jak te zmiany mogą się odbić na naszych portfelach – podaje TVN24.

Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia, podkreśla, że celem proponowanych przepisów jest uniknięcie sytuacji, w których jedna apteka jest otwierana tuż obok drugiej: - To nie służy ani aptekom, ani pacjentom.

Większość z powstających obecnie nowych aptek to tak zwane "sieciówki", które oferują niższe ceny. To z kolei doprowadza do konkurencji między aptekami, której najczęściej nie wytrzymują apteki indywidualne, należące do farmaceutów.

- Dzisiaj być może te sieci mogły by zaproponować bardzo dobre warunki, ale trzeba patrzeć na to co może wydarzyć się za kilka lat, kiedy staną się monopolistami na rynku - zwraca uwagę Latos.

Jeśli nowe przepisy wejdą w życie właścicielem apteki będzie mógł być tylko farmaceuta, co nie podoba się organizacjom zrzeszającym przedsiębiorców.

- To tak jakbyśmy chcieli, aby nauczyciele byli właścicielami szkół, aby lekarze byli właścicielami szpitali - mówi w rozmowie z TVN Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.Zdaniem przedsiębiorców ograniczenie umożliwiające posiadanie tylko czterech aptek zatrzyma rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Przeciwnicy nowych przepisów zwracają też uwagę, że zezwolenie na prowadzenie apteki jest związane z konkretnym lokalem i nie da się go przenieść w przypadku jego wypowiedzenia. To ma w przyszłości prowadzić do zamykania aptek sieciowych.

Waldemar Buda, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. regulacji rynku farmaceutycznego, podkreśla, że celem nowych regulacji jest poprawa dostępności na rzecz pacjentów.

- Posłowie PiS, którzy promują tę ustawę twierdzą, że pacjentowi będzie lepiej jeśli będzie mniej aptek na rynku - konkluduje Bartosz Arłukowicz. - Argumentacja trudna do uzasadnienia merytorycznego.

Poseł Buda zapytany o opinię Ministerstwa Zdrowia o projekt, stwierdził, że resort popiera go i jest jednym z podmiotów, które współpracowały przy jego stworzeniu.

Zapytane o to przez reportera TVN24 Ministerstwo Zdrowia, podkreśla, że nie jest to projekt rządowy i stanowisko rządu w tej sprawie nie zostało jeszcze przedstawione.
Więcej na: http://www.tvn24.pl/polska-i-swiat,33,m/pis-chce-przeprowadzic-rewolucje-w-aptekach,699592.html

Źródło: TVN24

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj