REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 18 marca 2019

Leki w szkołach – nauczyciele będą je podawać uczniom

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Rząd przyjął projekt ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami, który przygotowało Ministerstwo Zdrowia. Zgodnie z nim dzieci przewlekle chore lub niepełnosprawne i będą mogły liczyć na to, że nauczyciele podadzą im leki lub udzielą podstawowej pomocy medycznej.

Resort zdrowia przygotował te zmiany jeszcze w ubiegłym roku (czytaj więcej: Czy nauczyciel powinien podawać lek dziecku?). Wzbudziły one wiele kontrowersji wśród środowiska pedagogicznego i w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

MEN przeciwko zmianom

Jeśli uczniowie przedstawią zaświadczenia od lekarza, będą mogli przyjmować niezbędne im preparaty samodzielnie lub pod okiem nauczyciela. Przede wszystkim ma to dotyczyć dzieci chorych przewlekle lub zagrożonych np. wstrząsem anafilaktycznym z powodu poważnych alergii.

REKLAMA

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie było pozytywnie nastawione do planów resortu zdrowia. Ich zdaniem nie powinno się obciążać nauczycieli takimi obowiązkami. Ponadto projekty dotyczące opieki zdrowotnej uczniów powinny być nadzorowane przez MZ, a nie MEN.

REKLAMA

Powszechna pomoc dla chorych uczniów

Ostatecznie zdecydowano, że polscy uczniowie mają mieć zapewniony dostęp do opieki zdrowotnej w szkole, w której się uczą. Nie będzie miało znaczenia miejsce zamieszkania. Jeśli więc do danej placówki będą chodziły dzieci przewlekle chore lub niepełnosprawne, odpowiednio przeszkoleni pracownicy szkoły będą musieli zapewnić im ewentualną pomoc w problemach zdrowotnych. Nowe przepisy miałyby też uwzględniać opiekę stomatologiczną oraz profilaktykę. Miałyby za nie odpowiadać zarówno lekarze dentyści, jak i higienistki szkolne oraz pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania.

Coraz więcej placówek oświatowych ma problem z przyjmowaniem uczniów, którzy ze względu na chroniczne choroby wymagają odpowiedniej opieki. W Polsce do tej pory nauczyciele pracujący w szkołach publicznych nie mieli odpowiednich uprawnień, by np. podawać uczniom zastrzyki lub udzielać im drobnej pomocy medycznej. Nowy projekt ma to zmienić.

Źródło: IK/naszemiasto.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych