Trwa ładowanie treści...
Leki wziewne w punktach aptecznych? Posłanki apelują do Ministra Zdrowia

– Stając na straży zaopatrzenia w leki mieszkańców wsi, realizujących swoje recepty w lokalnych punktach aptecznych, zgłaszam Panu Ministrowi istotny dla pacjentów problem, a mianowicie brak możliwości zaopatrzenia się w punktach aptecznych w leki wziewne – piszą w swojej interpelacji do Ministra Zdrowia posłanki: Krystyna Wróblewska, Lidia Burzyńska, Joanna Borowiak, Elżbieta Duda.
Zwracają one uwagę, że przepisy obowiązujących rozporządzeń na chwilę obecną uniemożliwiają sprzedaż tych leków w punktach aptecznych.
– Z uwagi na fakt, iż są to leki gotowe, o określonej dawce, postaci, którą określa lekarz ordynujący pacjentowi, postuluję o rozszerzenie asortymentu o wspomniane leki – czytamy w interpelacji. – Docierają do mnie informacje, że problem dotyczy dość znacznej ilości pacjentów zaopatrujących się punktach aptecznych, którzy po leki z tzw. listy negatywnej udają się do miejskich aptek. W warunkach wiejskich wymienione leki są niejednokrotnie ratującymi życie.
100 tys. pacjentów z ograniczonym dostępem do leków?
Zdaniem posłanek dane z punktów aptecznych wskazują, że średnio na 1 punkt apteczny w skali miesiąca przypada około 50 osób zażywających leki astmatyczne. Przy ilości około 2000 punktów aptecznych miesięcznie około 100 tys. pacjentów wiejskich pozbawionych jest możliwości zaopatrywania się w punktach aptecznych.
– Założenia 100 tys. chorych, którym blokuje się możliwość zaopatrywania w niezbędne leki w skali kraju są zapewne dalece niedoszacowane. Skala problemu jest znacznie większa, dlatego tak ważnym jest, by Minister Zdrowia przyjrzał się temu problemowi i czym prędzej wdrożył korzystne dla pacjentów rozwiązania – czytamy w interpelacji.
Zdaniem jej autorek problem astmy i alergii z roku na rok się nasila. O ile kilka lat temu niekorzystne zapisy w prawie nie były tak dotkliwe dla mieszkańców wsi, o tyle teraz problem zdecydowanie stał się uciążliwy.
– Poniżej przedstawiam listę produktów leczniczych (nazwami handlowymi), na którym zależy wiejskim pacjentom – czytamy w interpelacji:
- Aerivio Spiromax,
- Airbufo Forspiro,
- Airexar Spiromax,
- Airflusal,
- Airflusal Forspiro,
- Asaris,
- Atimos,
- Biresp Spiromax,
- Budesonide/Formoterol Teva,
- Bufar Easyhaler,
- Bufomix Easyhaler,
- Comboterol,
- Duastmin,
- Duoresp Spiromax,
- Foradil,
- Flutiform,
- Forastmin,
- Formoterol Easyhaler,
- Fostex,
- Fostex Nexthaler,
- Iffeza,
- Inhafort,
- Lifsar Pulmojet,
- Nbrez Breezhaler,
- Oxis Turbuhaler,
- Ox0dil PPH,
- Pulmoterol,
- Pulveril,
- Salmex,
- Seebri Breezhaler,
- Seretide,
- Seretide Dysk,
- Serevent,
- Serevent Dysk,
- Solovent,
- Spiolto Respimat,
- Symbicort,
- Symbicort Turbuhaler,
- Symflusal,
- Vylaer Spiromax,
- Yanimo Respimat,
– W związku z licznymi pytaniami mieszkańców wsi o to, kiedy ów asortyment będzie dostępny, zwracam się do Pana Ministra z pytaniem czy mieszkańcy wsi mogą liczyć na rozszerzenie asortymentu punktów aptecznych o ww. preparaty, tak by pacjent, któremu zabraknie leku nie musiał udawać się kilkadziesiąt kilometrów do oddalonej apteki w mieście? – pytają posłanki.
Źródło: ŁW/sejm.gov.pl
Artykuł pochodzi z serwisu