REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 4 czerwca 2018

Leki z apteki dla przychodni na nowych formularzach. Kolejne obowiązki dla aptekarzy?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Nowe przepisy zakładają, że podczas realizacji zapotrzebowania na leki farmaceuta będzie musiał sprawdzić prawidłowość jego wystawienia, zweryfikować w rejestrze czy wystawił je podmiot wykonujący działalność leczniczą, ocenić autentyczność i termin ważności.

Projektowane rozporządzenie wprowadzi nowy wzór zapotrzebowań oraz określi szczegółowe zasady ich realizowania. (fot. Shutterstock)

REKLAMA

REKLAMA

– Takie zapisy znalazły się w projekcie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania z apteki produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych – informuje w dzisiejszym wydaniu Gazeta Prawna.

Wcześniej po stronie farmaceutów pojawiały się wątpliwości, czy mogą realizować zamówienia wystawione na starych drukach. Resort zdrowia twierdził, że do czasu wydania nowych regulacji powinny być one realizowane na dotychczasowych formularzach (czytaj więcej: Ważny komunikat Ministerstwa Zdrowia ws. zapotrzebowań na leki).

Projektowane rozporządzenie wprowadzi nowy wzór zapotrzebowań oraz określi szczegółowe zasady ich realizowania. Stanowi, że zamówione w ten sposób leki mogą być wydane wyłącznie osobie upoważnionej przez przychodnię.

W projekcie zapisano też, że jest dopuszczalne dzielenie opakowań lub zmiana postaci wydawanego produktu leczniczego. Jest to podyktowane potrzebą zachowania regulacji, które wcześniej znajdowały się w przepisach. Zmieniły się jednak w związku z wejściem w życie rozporządzenia ministra zdrowia z 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept (Dz.U. poz. 745), powodując wątpliwości farmaceutów w tym zakresie (czytaj więcej: Od wczoraj nie można dzielić opakowań leków? Ministerstwo zdrowia informuje…).

Zastrzeżenia do projektu ma Naczelna Rada Aptekarska. Dotyczą one m.in. ograniczenia prawa farmaceutów do wydawania leków w dawce niższej niż przepisana przez lekarza. Szczegółowe uwagi samorząd przedstawi resortowi na początku przyszłego tygodnia – informuje Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskie (czytaj więcej: Aptekarze oburzeni. Kolejne rozporządzanie Ministra Zdrowia to bubel?).

Źródło: Gazeta Prawna

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych