Leków w sklepach nie powinno się sprzedawać | farmacja.pl

Leków w sklepach nie powinno się sprzedawać

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-09-05 09:46:58 /

Ministerstwo Zdrowia odstąpiło od realizacji projektu ustawy, która miała ograniczyć asortyment leków, sprzedawanych poza aptekami. Aptekarze liczą jednak, że resort wróci do tematu i zaproponuje nowe rozwiązania.

O tym, że resort zdrowia nie będzie kontynuował prac nad wprowadzeniem w życie nowych przepisów, poinformował wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz w odpowiedzi na jedną z poselskich interpelacji (czytaj więcej: Ministerstwo Zdrowia rezygnuje ze zmian w pozaaptecznym obrocie lekami).

- Projekt odpadł - potwierdza Małgorzata Pietrzak, prezes Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej w Bydgoszczy. - Mam nadzieję, że pojawi się nowy. Ograniczenie sprzedaży leków poza aptekami powinno nastąpić.

- Leków w sklepach nie powinno się sprzedawać - twierdzi właściciel jednej z aptek, zlokalizowanych w Śródmieściu. - W sklepach nie przestrzega się przecież odpowiednich warunków przechowywania leków dotyczących na przykład temperatury i nasłonecznienia. Ponadto, sprzedawca nie jest fachowcem, nie potrafi doradzić klientowi. To powoduje często kupowanie, a następnie spożywanie leków, które wchodzą z sobą w interakcję, często zawierają te same składniki mimo różnych nazw handlowych. Może to powodować zatrucia, przekraczanie maksymalnych dawek przyjmowanych przez pacjenta może negatywnie odbić się na jego zdrowiu.Farmaceuta podkreśla też, że informacje o preparatach wycofywanych z obrotów docierają wyłącznie do aptek, natomiast nie informuje się o tym sklepów, stacji benzynowych i innych miejsc, w których sprzedaje się leki bez recepty.

Z powstrzymania zmian cieszą się jednak klienci.

- Bardzo się cieszę, że mogę kupić jakiś środek przeciwbólowych lub przeciwprzeziębieniowy w markecie czy na stacji - uważa pani Izabela, mieszkanka bydgoskich Wyżyn. - Nie muszę stać dwa razy w kolejce, żeby uzupełnić apteczkę. Nie używam często środków przeciwbólowych, więc raczej nie obawiam się jakiś skutków ubocznych.

Więcej na ten temat na stronach Expressu Bydgoskiego.

Źródło: expressbydgoski.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj