Lepiej zapobiegać, niż leczyć | farmacja.pl

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-11-30 12:54:41 /

Jestem zdania, że farmaceuta to ktoś więcej niż tylko aptekarz. Nawet jeśli w aptece pracuje. Dlaczego? Bo aptekarz kojarzy mi się stricte z funkcją wydawania produktów leczniczych przy pierwszym stole, natomiast farmaceuta bierze na siebie dużo większe brzmię odpowiedzialności zawodu zaufania publicznego…

I ma nie tylko prawo, ale obowiązek realizować coś więcej, niż tylko zadania związane z dyspozycją leków. Według mnie do takowych należy m.in. profilaktyka chorób i promocja akcji jej poświęconych.

Wiele się mówi o tym, by wszystkie zawody medyczne pracowały jak jeden organizm. Dlaczego więc nie próbować wcielić tego w życie? Nie dalej jak w kilkanaście dni temu zakończył się Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach, którego jednym z głównych założeń było zwiększenie świadomości i wiedzy w zakresie antybiotykooporności w społeczeństwie. Nie wiem jednak, czy ktokolwiek o takowej akcji wiedział, a już nie było mi dane usłyszeć czy zobaczyć, by któraś apteka próbowała uczynić jakieś kroki w tym celu. Nie mam to pretensji, bo sam też niewiele w tym kierunku zrobiłem. Zastanawiam się jednak, czy bierze się to z faktu, że nie mamy na to czasu pośród codziennych obowiązków czy też nie przychodzi nam do głowy, że możemy pomóc pacjentom w zupełnie inny do powszechnie przyjętego sposób.Nadarza się niedługo kolejna okazja, by podnieść świadomość pacjentów w kwestii profilaktyki ważkiego problemu jakim jest zakażenie wirusem HIV oraz światowa pandemia AIDS. Od 1988 roku Światowa Organizacja Zdrowia wraz z ONZ propaguje obchody tego dnia w celu podkreślenia rangi problemu i narzędzi, które mogą obniżyć zachorowalność na tę chorobę. Na świecie problem ten dotyka 35mln osób, w Polsce około 35 tysięcy. Naukowcy wciąż prześcigają się by obniżyć zatrważający próg śmiertelności, plasujący się obecnie w granicach 1 200 000 przypadków rocznie. Pisałem już o dokonaniach naukowców z Oxford, Cambridge, Imperial College London, University College London oraz King's College London w kwestii terapii, której celem są właśnie limfocyty T jako punkt uchwytu utajonej formy wirusa. Kilka dni temu nastąpił kolejny przełom, tym razem w dziedzinie eliminacji jego aktywnej formy. Naukowcy z US National Institutes of Health dowiedli, że przeciwciało o N6 neutralizuje 98% wszystkich znanych szczepów wirusa HIV, również tych, które zakwalifikowano jako odporne na działanie innych przeciwciał tej samej klasy.

Jak widać, nauka robi, co może, by problem zminimalizować. My, farmaceuci, nie mamy za sobą takie zaplecza metod i środków, by ugasić pożar w zarodku, ale możemy próbować nie dopuścić do samej iskry. Jak? Choćby plakatem informacyjnym o badaniach przesiewowych. Z własnego podwórka wiem, że apteka jest w stanie w taki sposób włączać się w różne akcje organizacji pozarządowych. Co prawda Europejski Tydzień Testowania na HIV/AIDS właśnie dobiegł końca, lecz Krajowe Centrum ds. AIDS wciąż prowadzi akcję „Coś Was łączy? Zrób test na HIV”. Na stronie kampanii możliwe są do pobrania banery i plakaty, zawierające podstawowe informacje o akcji oraz dane, pozwalające zdobyć dalsze wskazówki co do miejsca wykonania bezpłatnego i anonimowego testu w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych.

To tylko jeden z wielu przykładów, kiedy moglibyśmy zareagować. Czy nie lepiej jest przykleić plakat i powiedzieć kilka słów tym, którzy zatrzymają na nim wzrok niż później wydawać leki do terapii antyretrowirusowej? Czasem łatwiej zapobiegać niż leczyć. W Wielkiej Brytanii farmaceuci czynnie biorą udział w kampaniach przeciwdziałającym narkomanii czy AIDS, dlaczego więc nie przenieść tego na nasze podwórko? Nie czekajmy, aż wszystko przyjdzie do nas z góry. Może tym razem to my możemy coś zacząć, a góra podpatrzy i przyjmie pomysł w takiej formie, jaki my mu nadamy?

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj