Lewiatan apeluje do prezydenta o weto w sprawie aptek | farmacja.pl

Lewiatan apeluje do prezydenta o weto w sprawie aptek

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-04-28 07:00:00 /

Wprowadzenie w prawie farmaceutycznym obowiązku prowadzenia apteki wyłącznie przez farmaceutę, ograniczenie możliwości posiadania więcej niż 4 aptek, nie służy pacjentom - uważa Konfederacja Lewiatan i apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisywanie ustawy.

- Senat podjął uchwałę o przyjęciu bez poprawek uchwalonej przez Sejm ustawy o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne, które w sposób dramatyczny zmienia sposób funkcjonowania rynku aptecznego w Polsce – czytamy w liście Lewiatana do Prezydenta. - Ustawa budzi wątpliwości również z uwagi na fakt, że zasada „apteki dla farmaceuty" została już raz uznana za niezgodną z Konstytucją, a obecnie negatywnie zaopiniował ją m.in. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. Na etapie prac parlamentarnych nie zostało opracowane wspólne stanowisko Rady Ministrów, a przeciwstawne pozycje do końca prezentowali Minister Rozwoju i Finansów (przeciwny proponowanych zapisów) oraz Minister Zdrowia (przychylnie opiniujący projekt).

Konfederacja Lewiatan zwraca uwagę, że w toku całego procesu legislacyjnego projekt budził ogromne emocje i zgłaszane były do niego liczne poprawki (również przez posłów i senatorów PiS).
- Polskie apteki w 96% należą do polskich przedsiębiorców - zarówno farmaceutów, jak i osób niebędących farmaceutami. Około 2/3 aptek w Polsce należy do indywidualnych właścicieli, 1/3 aptek działa jako sieci apteczne. Najczęściej są to małe, lokalne, polskie przedsiębiorstwa, liczące od kilku do kilkunastu aptek – piszą przedsiębiorcy. Ich zdaniem wprowadzenie szybkich i nieprzemyślanych zmian uderzy w co trzecią aptekę, działającą na polskim rynku i spowoduje powolną likwidację aptek, nienależących do farmaceutów, w tym sieci aptecznych, które staną się przedsiębiorstwami bez wartości i bez przyszłości.

- Za powyższe zmiany zapłacą polscy pacjenci, którzy stracą możliwość tańszego zaopatrywania się w leki, którym ograniczy się dostępność placówek aptecznych i których skaże się na warunki dyktowane przez lokalne monopole i wielkich dostawców – czytamy w liście do Andrzeja Dudy.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Udostępnij

Komentarze

Obrazek użytkownika apt.eskulap
apt.eskulap2017-04-28 17:25:23 April 28, 2017

Pacjenci zapłacą za ograniczenia? Wyższe ceny leków? Czy LEWIATAN, który tak "dba" o interesy Pacjentów ma ich samych za IDIOTÓW???
Czy zmniejszy się ilość Aptek? Jeśli tak, to w sposób naturalny... Tylko, że zamiast jednej która się zamknie, nie otworzą się tak łatwo 2-3 kolejne.
Dlaczego nie mają odwagi powiedzieć, że reprezentują BIZNES SIECIOWY i że każda zmiana będzie dobra, która będzie dobra dla sieci?

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj