REKLAMA
Autor: Redakcja rx edu pl Opublikowano: 5 lutego 2019

Literówka w nazwie leku Zypadhera?

Artykuł pochodzi z serwisu

Nagminnie trafiają do mnie recepty z literówką w nazwie leku na recepcie. Zamiast prawidłowo ZYPADHERA lekarz piszą ZYPHADERA. W związku z tym, że są to bardzo drogie leki mam pytanie: czy mogę wydać ów lek na ryczałt? Czy NFZ tego nie zakwestionuje (podstawa prawna)?

 

Odp.: O ile nazwa leku z literówką nie wskazuje leku pełnopłatnego, to można uznać, że taka nazwa identyfikuje lek konkretny lek.

REKLAMA
Mówi o tym art. 96a ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy Prawo farmaceutyczne:
„4) dane dotyczące przepisanego produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego:
a) nazwę powszechnie stosowaną (międzynarodową) lub nazwę handlową produktu leczniczego albo rodzajową lub handlową nazwę środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego lub ich nazwę skróconą, która w jednoznaczny sposób pozwala określić przepisany produkt leczniczy, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny.”
 
W przypadku tego leku nie ma innego o podobnej nazwie, a literówka jest tak oczywista, że nikt nie powinien się czepiać.
REKLAMA
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych