REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 24 stycznia 2019

Litwa: jak sprawdza się tam system e-recept?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Wdrożony na Litwie w 2015 r. system elektronicznych recept często zawodzi i pacjenci nie mogą przez to odebrać lekarstwa. Większość leków, bo aż 85%, jest przepisywanych i wydawanych tą drogą.

Jak powiedziała dla „Kuriera Wileńskiego” farmaceutka Irena Smetanina, system e-recept jest bardzo wygodny dla wszystkich zainteresowanych, ale dość często zdarzają się problemy w systemie. Raz na dwa tygodnie system nie działa.

Wygoda i bezpieczeństwo

E-recepty pozwalają uniknąć połączeń kilku leków, które wywołują niebezpieczne interakcje. Ponadto system automatycznie sprawdzi zażywane i nowo przepisane leki oraz ryzyko wzajemnego oddziaływania pomiędzy nimi. Poinformuje także lekarza, jeżeli ich zażywanie może być szkodliwe. Jak tłumaczy wiceminister opieki zdrowotnej Kristina Garuolienė, już połowa litewskich lekarzy wystawia e-recepty. Resort zachęca pozostałych, by jak najszybciej również zaczęli to robić.

REKLAMA

Farmaceuci również docenili wygodę. Nie muszą głowić się nad zaszyfrowaną odręcznie napisaną receptą, skraca się czas wydawania leku. Ważne jest też to, że jeżeli w e-recepcie zdarzy się błąd, farmaceuta telefonicznie może skontaktować się z lekarzem i wyjaśnić od razu nieścisłości. Pacjent nie musi więc ponownie zwracać się do lekarza, a potem do apteki.

REKLAMA

Pacjenci na swoim profilu na portalu e.sveikata mogą sprawdzić, jakie leki zostały im przepisane oraz jak mają je zażywać. Aby odebrać lek, muszą tylko okazać dowód osobisty, a farmaceuta znajdzie w systemie receptę.

Błędy systemu

Minusem systemu elektronicznych recept jest to, że dość często szwankuje. Pacjenci skarżą się wówczas na to, że nie mogą odebrać leku na receptę z apteki i muszą szukać innej lub przyjść po lek w innym czasie.

Zdarzyło się też, że e-recepta wydana przez lekarza była zapisana z błędem i musiała wrócić do przychodni po poprawioną receptę. Co więcej, elektroniczny system nie pozwolił skorygować błędu, dlatego lekarka wypisała poprawioną, ale już papierową receptę.

System e-recept będzie dotyczył nie tylko leków refundowanych, ale też wszystkich leków wydawanych na receptę. W 2019 r. planowane jest wdrożenie całkowitego systemu e-recept.

Źródło: IK/kurierwilenski.lt

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych