REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 31 lipca 2020

Łódź: nowoczesna apteka w Centrum Zdrowia Matki Polki kosztowała ponad 8 mln zł

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi przekształcono wolno stojący budynek dawnej pralni w nowoczesną aptekę. Koszt inwestycji to ponad 8 mln zł.

Wyjątkowe miejsce

Nowa apteka jest placówką XXI wieku – mamy w niej możliwość przygotowywania leków recepturowych dla tak wyjątkowego miejsca jak nasz instytut, gdzie mamy najtrudniejszych pacjentów, m.in. dzieci z chorobami metabolicznymi czy kobiety w ciąży. Powstała w niej też Pracownia Cytostatyków – niezbędna po tym, jak w 2014 r. rozpoczęliśmy w szpitalu chemioterapię, a później onkologię kliniczną – zaznaczał w czwartek podczas konferencji Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

Jednocześnie, Banach podkreślał wyjątkową rolę, jaką podczas leczenia najmłodszych pacjentów, odgrywa Pracownia Żywienia Pozajelitowego. To tutaj, w zautomatyzowany sposób, przygotowuje się specjalne mieszanki, które składają się z aminokwasów, białek, tłuszczy, pierwiastków śladowych i witamin. Podaje się je pacjentom dożylnie bądź za pomocą odpowiednich portów dostępu.

REKLAMA

Generalny remont

Nową aptekę urządzono w pawilonie C4, który poprzednio zajmowała szpitalna pralnia. Jak donosi Grzegorz Iewczuk, dyrektor ds. inwestycji i rozwoju w Instytucie, zachowane zostały tylko ściany nośne i stropy, a wymieniono m.in. wszystkie instalacje. Wyjątkowo ważne w pracach miały być natomiast wentylacja i wyposażona w filtry hepa klimatyzacja (zobacz też: Słupsk: wnętrze apteki na Starym Rynku znowu zachwyca).

REKLAMA

Nowe wnętrza

W budynku, na dwóch poziomach, przygotowanych zostało kilkadziesiąt pomieszczeń. Większą część zajmują magazyny, w których przechowuje się leki i wyroby medyczne. Znajdziemy tu też 20-metrową chłodnię, w której przechowuje się leki wymagające temperatury od 2 do 8 stopni Celsjusza. Na uwagę zasługuje także szafa z 80 szufladami, której długość wynosi 8 metrów, a koszt 150 tys. zł. Wewnętrzna, stalowa konstrukcja sprawia, że wszystkie jej półki będą mogły wytrzymać ciężar kilkudziesięciu kilogramów.

To po prostu nowoczesna apteka, która pozwala zapewnić właściwe funkcjonowanie instytutowi, w którym mamy 40-50 tys. hospitalizacji i 120-150 porad ambulatoryjnych rocznie – miał dodać Banach.

Źródło: AM/wnp.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych