REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 30 stycznia 2019

Mafia lekowa nie przejmie się takim rozwiązaniem

Artykuł pochodzi z serwisu

Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET po raz kolejny zaapelował o upublicznienie danych podmiotów, które zostały przyłapane na nielegalnym wywozie leków. Główny Inspektor Farmaceutyczny konsekwentnie odmawia, a jego decyzję popiera sąd administracyjny. Na brak sensu w takim rozwiązaniu zwraca uwagę też samorząd aptekarski.

ZPA PharmaNET już kilka lat temu zgłosił wniosek do GIF o publikację nazw podmiotów złapanych na nielegalnym wywozie leków. Główny Inspektor Farmaceutycznyc odmówił wtedy udzielenia takiej informacji. Od tej decyzji ZPA PharmaNET odwołał się do sądu administracyjnego, który przyznał rację inspekcji farmaceutycznej (czytaj więcej: Żądają upublicznienia nazw podmiotów wywożących leki).

Ujawnienie danych mafii lekowej

W wywiadzie dla Polskiego Radia, prezes organizacji Marcin Piskorski, ponowił swój apel. Chce upublicznienia informacji o tym kto w Polsce zajmuje się nielegalnym wywozem leków. Większego sensu w takich rozwiązaniu nie widzi natomiast samorząd aptekarski.

REKLAMA

− Nie sądzę, żeby grupy przestępcze zajmujące się tym procederem, zaprzestały tej działalności pod wpływem publikacji – mówi Marek Tomków.

REKLAMA

Zdaniem wiceprezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej, w takich sytuacji należałoby konsekwentnie podać też dane osób zamieszanych w proceder. Mowa tutaj o osobach zasiadających we władzach spółek, koordynatorów sieci czy kierowników aptek (czytaj więcej: Kierownicy aptek i koordynatorzy sieci wśród zatrzymanych przez Policję…).

Sztuczne podniesienie cen urzędowych

− Innym pomysłem popieranym przez ZPA PharmaNET jest administracyjne zrównanie cen leków czy pionizacja struktury inspekcji farmaceutycznej – dodaje Marcin Piskorski.

Jego zdaniem najskuteczniejszym sposobem na zlikwidowanie nielegalnego wywozu leków, jest zlikwidowanie jego przyczyny. A chodzi o różnicę cen urzędowych leków, jaka istnieje między Polską, a krajami do których są one wywożone. Nie od dziś bowiem wiadomo, że leki w Polsce należą do najtańszych w Europie. Zdaniem Piskorskiego Ministerstwo Zdrowia mogłoby wprowadzić mechanizm umożliwiający podniesienie cen urzędowych niektórych leków. Jednocześnie istnieją narzędzia umożliwiające zachowanie ich obecnych cen efektywnych oraz tych, jakie płacą pacjenci.

– Ten pomysł wymagałby zbyt dużo zmian choćby w ustawie refundacyjnej – uważa natomiast Marek Tomków. Dodaje, że najskuteczniejszym sposobem na nielegalny wywóz leków jest podniesienie kar więzienia do 10 lat pozbawienia wolności. Takie rozwiązanie znajduje się w nowelizacji Prawa farmaceutycznego, nad którym aktualnie pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości (czytaj więcej: Duże zmiany w prawie farmaceutycznym. Ministerstwo publikuje projekt…).

Raport NIK

Niedawno swój raport na temat nielegalnego wywozu leków oraz skuteczności organów państwowych w walce z nim, opublikowała Najwyższa izba kontroli. Płynące z niego wnioski nie były pochlebne dla Ministerstwa Zdrowia. W ocenie NIK resort zdrowia opieszale prowadził prace nad nowelizacją Prawa farmaceutycznego, która miała zahamować ten proceder.

Zdaniem NIK nieskuteczne były też działania nadzorcze GIF w zakresie ujawniania odwróconego łańcucha dystrybucji. Liczba inspekcji, podczas których GIF stwierdził taki proceder obejmowała: 16 przypadków w 2016 r. oraz pięć do końca III kw. 2017 r. Łącznie od 2015 (również przypadki stwierdzone w latach wcześniejszych) wszczęto 39 postępowań administracyjnych, jednakże w przypadku żadnego z nich stwierdzone transakcje nie skutkowały cofnięciem zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej, a jedynie w czterech przypadkach skierowano zawiadomienia do organów ścigania (czytaj więcej: NIK: Raport na temat dostępności leków i nielegalnego wywozu).

Źródło: ŁW/polskieradio24.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych