REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 3 grudnia 2018

Marcin Czech zapowiada obniżki cen leków

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Jak wiadomo, z końcem roku wygasają decyzje refundacyjne dla bardzo wielu leków. Obecnie Ministerstwo Zdrowia robi wszystko, by te, które mają kontynuację (dwa tysiące dwieście), doczekały się przeprocedowania. Ponadto resort tworzy bazę danych tych leków, których mogłoby zabraknąć na kolejnej liście refundacyjnej od 1 stycznia. Jak tłumaczy Marcin Czech, takich lekarstw nie jest dużo. Każdy taki przypadek będzie analizowany pod kątem tego, czy możliwe będzie wprowadzenie zamiennika. Sprawdzany jest też powód niezłożenia przez producentów dokumentów o przedłużenie decyzji .

– W Polsce system refundacji opiera się na wnioskach składanych przez producentów. W związku z tym, jeżeli producent po dwóch czy trzech latach doszedł do wniosku, że on nie chce mieć leku w refundacji, nie składa takiego wniosku, to my nie możemy zmusić go, by pozostał w systemie refundacyjnym – dodaje wiceminister zdrowia. Jego zdaniem resort zdąży ze wszystkimi pracami na czas.

Marcin Czech uspokaja również, że pacjenci nie będą musieli dopłacać więcej z własnej kieszeni do leków. Raczej mogą spodziewać się obniżek cen. W wielu grupach terapeutycznych Komisja Ekonomiczna w sposób bardzo skuteczny doprowadza bowiem do obniżek cen leków.

REKLAMA

– Oczywiście, może się tak zdarzyć, że przy obniżeniu limitu będziemy mieli trochę inną sytuację rynkową i ceny leków, do których te osoby są przyzwyczajone, mogą w części dopłatowej, aptecznej, stać się wyższe – mówi wiceminister zdrowia. – Ale zawsze będą istniały odpowiedniki, po które można sięgnąć po to, by była to opłata nie większa niż wcześniej.

REKLAMA

Zdaniem Marcina Czecha większość pacjentów będzie miała niższe do dopłaty do leków, niż do tej pory.

Źródło: IK/medexpress.pl

 

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych