Marek Tombarkiewicz: To, że tylko farmaceuta może prowadzić aptekę nie jest niczym niezwykłym | farmacja.pl

Marek Tombarkiewicz: To, że tylko farmaceuta może prowadzić aptekę nie jest niczym niezwykłym

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-04-13 12:12:58 /

Podczas piątkowej dyskusji o nowelizacji Prawa farmaceutycznego, wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz, przekonywał, że ograniczenia własnościowe, geograficzne i demograficzne nie są niczym niezwykłym o obowiązują w innych krajach europejskich.

- W Austrii 5,5 tys. mieszkańców, 500 m jedna apteka od drugiej, w Chorwacji 3 tys. mieszkańców na jedną aptekę, we Francji 2,5 tys. mieszkańców, na Węgrzech 4,5 tys., odległość 250 m, w Luksemburgu 4,5 tys. mieszkańców na jedną aptekę, we Włoszech 3,3 tys., na Malcie 2,5 tys. i 300 m, w Portugalii 3,5 tys. mieszkańców, 350 m, w Słowenii 5 tys. mieszkańców, 400 m, w Hiszpanii 2,8 tys., 250 m - wyliczał Marek Tombarkiewicz.

- To są dość konkretne dane, z którymi nie można się nie zgodzić i zarzucać nam, że chcemy to wprowadzić, czyli 3 tys. mieszkańców i odległość 500 m - mówił wiceminister zdrowia. - Jednocześnie ograniczenie liczby aptek i możliwość prowadzenia tylko przez farmaceutów występuje w Danii, Estonii, Finlandii, we Francji, w Niemczech, we Włoszech, na Łotwie, w Luksemburgu i Portugalii. Tam tylko farmaceuta może prowadzić aptekę, więc nie jest niczym niezwykłym, że w Polsce też do tego dążymy.
Tombarkiewicz zauważył, że aktualnie sieci mają prawie 50% udziału w rynku, a nowe przepisy tę proporcję zamrażają.

- Chcę przypomnieć, że nowelizacja mówi tylko o tym, że tylko nowe apteki będą objęte tymi regulacjami. Nie zmieniamy niczego, co się do tej pory stało, a stało się źle, że sieci tak się rozpanoszyły - mówił przedstawiciel resortu zdrowia. - Pierwsze zachłyśnięcie się spadkami cen dzięki sieciom w Kanadzie skończyło się tym, że ceny po zmonopolizowaniu rynku znacząco wzrosły.

Źródło: sejm.gov.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj