Marek Tomków o nietrafionych argumentach Ministerstwa Rozwoju | farmacja.pl

Marek Tomków o nietrafionych argumentach Ministerstwa Rozwoju

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-01-24 06:53:32 /

Ministerstwo Rozwoju skrytykowało założenia poselskiego projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego, oceniając że proponowane regulacje nie uporządkują rynku aptecznego. Innego zdania jest Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

- Zakwestionowana przez Ministerstwo Finansów i Rozwoju reguła prowadzenia aptek przez farmaceutów obowiązuje w wielu krajach. Dotyczy 70 proc. aptek w całej Europie. Zasadność wprowadzania tego zapisu wielokrotnie podkreślał Europejski Trybunał Sprawiedliwości jako zabezpieczenie interesów pacjentów i państw członkowskich - twierdzi Tomków.

Zwraca on uwagę, że opinia resortu finansów i rozwoju nie uwzględniła faktu, iż w ostatnich latach upadło kilka tysięcy polskich przedsiębiorstw płacących podatki w Polsce, a kolejne 4 tysiące w najbliższym czasie czeka bankructwo. W ciągu roku długi aptek indywidualnych wzrosły o 30 procent.

- Nie odniesiono się również do faktu niepłacenia w Polsce podatków dochodowych przez największe sieci aptek - kontynuuje Tomków. - Wprowadzane zmiany mają dotyczyć wyłącznie nowych aptek (na rynku nadal pozostaje i konkuruje ze sobą ponad 14,5 tys. placówek), a zatem nietrafiony jest argument przeciwników tych zmian, mówiący o spadku dostępności do leków, utrudnionym dostępie do aptek czy zaniku konkurencji.
Zdaniem wiceprezesa NRA zagrożenia te stają się realne, jeżeli zapowiadane zmiany nie zostaną wprowadzone, a rynek docelowo zostanie przejęty przez kilka zagranicznych sieci, o co ostatnio usilnie zabiegają ambasadorowie niektórych krajów m. in. Izraela, Litwy, Kanady, czy Stanów Zjednoczonych.

Projektowane zmiany popiera zarówno Sejmowa Komisja Zdrowia, jak i Ministerstwo Zdrowia.

O opinii Ministerstwa Zdrowia pisaliśmy więcej tutaj

Źródło: NIA

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj