Marihuana wpływa negatywnie na IQ | farmacja.pl

Marihuana wpływa negatywnie na IQ

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-10-18 11:59:02 /

W nowym badaniu wykazano, że palenie marihuany przed 17 r.ż. powoduje zaburzenie funkcjonowania mózgu i zmniejszenie współczynnika inteligencji.

Marihuana jest najczęściej stosowanym nielegalnym środkiem narkotyzującym. Wcześniejsze badania wykazały już, że osoby które stosowały ją w młodości, mają wyższe ryzyko pojawienia się dysfunkcji poznawczych i chorób psychicznych, łącznie z depresją, schizofrenią.

Niestety, wielu młodych ludzi nadużywa tego narkotyku, uważając wręcz, że marihuana poprawia ich nastrój i leczy zaburzenia psychiczne. Z tego powodu naukowcy z Londynu postanowili zbadać związek między marihuaną a funkcjonowaniem mózgu.
Ochotnicy zostali podzieleni na cztery grupy: z objawami depresji i nie stosujących narkotyku, z objawami depresji i często palących marihuanę, bez objawów depresji i często palących marihuanę oraz zdrowych ochotników. Ponadto podzielono uczestników na tych, którzy zaczęli palić marihuanę przed i po 17 rż. W ramach badań, uczestnicy przechodzili testy psychiatryczne, poznawcze i testy na inteligencje. Prowadzono także skaning mózgu.

Okazało się, że osoby, które rozpoczęły swoje doświadczenia z marihuaną przed 17 rż, mają wysoce zaburzone funkcjonowanie mózgu w rejonach związanych z przetwarzaniem wzrokowo-przestrzennym, pamięcią i układem nagrody. Wczesne stosowanie narkotyku wiązało się też z niższym IQ. Takich obserwacji naukowcy nie zaobserwowali u osób, które rozpoczęły palenie marihuany po uzyskaniu pełnoletności.

Źródło: www.sciencedaily.com

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj