REKLAMA
Autor: Redakcja Farmacja.pl Opublikowano: 18 października 2016

Marihuana wpływa negatywnie na IQ

REKLAMA

Marihuana jest najczęściej stosowanym nielegalnym środkiem narkotyzującym. Wcześniejsze badania wykazały już, że osoby które stosowały ją w młodości, mają wyższe ryzyko pojawienia się dysfunkcji poznawczych i chorób psychicznych, łącznie z depresją, schizofrenią.

Niestety, wielu młodych ludzi nadużywa tego narkotyku, uważając wręcz, że marihuana poprawia ich nastrój i leczy zaburzenia psychiczne. Z tego powodu naukowcy z Londynu postanowili zbadać związek między marihuaną a funkcjonowaniem mózgu.

Ochotnicy zostali podzieleni na cztery grupy: z objawami depresji i nie stosujących narkotyku, z objawami depresji i często palących marihuanę, bez objawów depresji i często palących marihuanę oraz zdrowych ochotników. Ponadto podzielono uczestników na tych, którzy zaczęli palić marihuanę przed i po 17 rż. W ramach badań, uczestnicy przechodzili testy psychiatryczne, poznawcze i testy na inteligencje. Prowadzono także skaning mózgu.

REKLAMA

Okazało się, że osoby, które rozpoczęły swoje doświadczenia z marihuaną przed 17 rż, mają wysoce zaburzone funkcjonowanie mózgu w rejonach związanych z przetwarzaniem wzrokowo-przestrzennym, pamięcią i układem nagrody. Wczesne stosowanie narkotyku wiązało się też z niższym IQ. Takich obserwacji naukowcy nie zaobserwowali u osób, które rozpoczęły palenie marihuany po uzyskaniu pełnoletności.

REKLAMA

Źródło: www.sciencedaily.com

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych