REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 21 września 2018

Masz czworonoga? Uważaj na ten lek!

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Komitet ds. Weterynaryjnych Produktów Leczniczych EMA ostrzega o przypadkach urazu oczu zwierząt domowych i ich właścicieli podczas stosowania leku Osurnia. Lekarze weterynarii zostali zawiadomieni o problemie i poproszeni o zgłaszanie wszelkich działań niepożądanych.

Lekarze weterynarii zostali zawiadomieni o tej sprawie i poproszeni o zgłaszanie wszelkich działań niepożądanych. (fot. Shutterstock)

Osurnia to lek weterynaryjny zawierający trzy substancje czynne: terbinafinę, florfenikol i octan betametazonu. Stosowany jest w leczeniu krótkotrwałych lub nawracających zakażeń ucha wywołanych przez bakterie Staphylococcus pseudintermedius i drożdże Malassezia pachydermatitis. Terbinafina zabija grzyby, blokując powstawanie ergosterolu – ważnego elementu ściany komórkowej grzybów. Florfenikol to antybiotyk, który blokuje produkcję białek w komórkach bakteryjnych. Trzeci składnik czynny, octan betametazonu, to kortykosteroid łagodzący stan zapalny i ból.

REKLAMA

Narażenie oczu ludzi zdarzyło się, gdy pies pokręcił głową podczas lub zaraz po zastosowaniu leku. Obrażenia obejmowały 2 przypadki wrzodu rogówki, podrażnienie oka, zapalenie spojówek, zaczerwienienie, pieczenie, kłucie i swędzenie.

REKLAMA

EMA zaleca środki ostrożności dla właścicieli zwierząt:

  1. Przede wszystkim ograniczyć ruchy głowy psa, aby zapobiec rozpryskiwaniu się leku.
  2. Zapobiec kontaktowi żelu usznego z oczami ludzi oraz leczonego psa
  3. Jeżeli wystąpi przypadkowe narażenie, trzeba dokładnie przepłukać oczy wodą przez 10-15 minut i poszukać pomocy medycznej.

Lekarze weterynarii zostali zawiadomieni o problemie i poproszeni o zgłaszanie wszelkich działań niepożądanych. EMA będzie nadal monitorować bezpieczeństwo stosowania tego leku.

Źródło: EMA

Tagi:
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych