Mateusz Morawiecki krytykuje projekt zmian na rynku aptek | farmacja.pl

Mateusz Morawiecki krytykuje projekt zmian na rynku aptek

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-01-17 12:11:25 /

Wicepremier Morawiecki krytykuje planowane zmiany na rynku aptek. Chodzi o ustawę posłów PiS, wspieraną przez resort ministra Konstantego Radziwiłła, która wprowadza zasadę "apteka dla aptekarza" - pisze RMF24.

Zgodnie z nowymi przepisami nowe apteki mogliby otwierać jedynie farmaceuci, a apteki nie mogą powstawać bliżej niż 500 metrów od już istniejącej.

Resort Morawieckiego krytykuje choćby zapis, że jeden podmiot może prowadzić maksymalnie 4 apteki na danym obszarze. To zdaniem resortu rozwoju, osłabi pozycję negocjacyjną aptek w kontaktach z hurtowniami - co z kolei doprowadzi do wzrostu cen leków.

Dlatego resort Morawieckiego domaga się oceny skutków regulacji, których dziś brakuje.
Według ministerstwa rozwoju zasada "apteka dla aptekarza" i warunek jedna apteka na 3 tysiące mieszkańców osłabi konkurencję na rynku.

Morawiecki ostrzega, że rykoszetem dostaną młodzi farmaceuci. Blokada otwierania nowych aptek zamknie dostęp do zawodu dla absolwentów studiów farmaceutycznych.

Resort rozwoju pisze o " poważnej ingerencji państwa w strukturę własnościową aptek" i ostrzega, że to naruszenie przepisów Unii i ryzyko odszkodowań.

Źródło: rmf24.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj