REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 18 października 2019

Media wprowadzają w błąd, farmaceutka interweniuje…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Tygodnik Wprost na swojej stronie umieścił artykuł na temat braku leków. Pojawiła się w nim informacja jakoby zamiennik i odpowiednik leku to były dwie różne rzeczy. Zainterweniowała w tej sprawie na Twitterze mgr farm. Paulina Front. Okazało się, że artykuł powstał na podstawie wypowiedzi ekspertki wypowiadającej się w Dzień Dobry TVN.

W artykule Wprost traktującym o kryzysie lekowym pojawiła się nieprawdziwa informacja dotycząca zamienników oraz odpowiedników leków. Można było przeczytać w nim, że: „Czym innym jest zamiennik. To lek z inną substancją niż ta, która występuje w naszym leku, ale o podobnym działaniu”.

Zamiennik nie równa się odpowiednik

Na taką informację ostro zareagowała farmaceutka Paulina Front i nie omieszkała upomnieć tygodnika na Twitterze. Przypomniała, że zamiennik i odpowiednik leku jest tym samym, a takimi informacjami gazeta wprowadza w błąd opinię publiczną, a przede wszystkim pacjentów. Domagała się także sprostowania tych informacji (czytaj również: Generyk, odpowiednik czy zamiennik? Która nazwa jest prawidłowa?).

REKLAMA

Wprost przyznał się do błędu i usunął tekst. Obiecał także, że niedługo opublikuje nowy. Dodał, że artykuł powstał na podstawie oryginalnego materiału, jakim była wypowiedź Katarzyny Sabiłło z fundacji Lege Pharmaciae na antenie DDTVN. Ona również poruszyła temat brakujących leków w aptekach.

REKLAMA

Jej wypowiedź brzmiała następująco:

„Odpowiednik leku to farmaceutyk zawierający tę samą substancję czynną, co nasz pierwotny lek. Ma on ten dam efekt terapeutyczny, a jego skład może być poszerzony o dodatkowe substancje. Zamiennik natomiast jest lekiem zawierającym inną substancję czynną o podobnym mechanizmie działania. Różni się tylko budową chemiczną.”.

Nie potrzeba większego zamieszania

Zdaniem Pauliny Front cały czas trwająca sytuacja braków leków jest tematem na tyle istotnym, że nie można pozwolić sobie na jakąkolwiek dezorientację. Tym bardziej że pacjenci, a także sami farmaceuci są już wystarczająco zdezorientowani… (czytaj również: 69 proc. leków sprzedawanych w Polsce to zamienniki).

Mariusz Politowicz, członek NRA dodał, że obecność farmaceuty w programie lub jego wypowiedź w artykule o lekach zdecydowanie podnosi poziom merytoryczny. Tym razem jednak nie do końca tak się stało…

 Źródło: IK/TT/dziendobry.tvn.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych