REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 8 sierpnia 2019

Medyczna marihuana nie zawsze nadaje się do leczenia padaczki

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

The Pharmaceutical Journal donosi, że zdaniem Narodowego Instytutu Zdrowia i Opieki (NICE) produkty medyczne na bazie marihuany nie powinny być zalecane w przypadku ciężkiej padaczki opornej na leczenie oraz przewlekłego bólu.

Wstępne wytyczne dotyczące stosowania produktów na bazie marihuany mówią, że pacjentom z przewlekłym bólem nie należy podawać tetrahydrokannabinolu (THC) lub mieszanin kannabidiolu i THC, chyba że leczenie jest częścią badania klinicznego.

Nie ma zakazu stosowania

W projekcie wytycznych NICE stwierdził, że potrzebne są dalsze badania nad zastosowaniem medycznej marihuany w leczeniu wielu stanów. Zdaniem Instytutu obecne badania są ograniczone i niskiej jakości. Ponadto badania kliniczne wykazały wysoki poziom zdarzeń niepożądanych (czytaj również: Medyczna marihuana leczy ból w brytyjskiej klinice).

REKLAMA

Jednak komitet, który opracował wytyczne, nie wydał żadnych zaleceń przeciwko stosowaniu produktów z medyczną marihuaną. Uznał, że może to ograniczyć dalsze badania w tej dziedzinie oraz uniemożliwić leczenie osobom, które czerpią z niego korzyść.

REKLAMA

Kto może przepisywać medyczną marihuanę?

Zgodnie z istniejącymi wytycznymi NICE stwierdzono, że Sativex – pierwszy lek na bazie marihuany, który uzyskał licencję w Wielkiej Brytanii – nie powinien być oferowany pacjentom ze spastycznością, ponieważ leczenie nie jest opłacalne.

Jednak nabilon, syntetyczny kannabinoid, może być zalecany jako leczenie uzupełniające u dorosłych z nudnościami i wymiotami wywołanymi chemioterapią, którzy nie zareagowali na konwencjonalne leki przeciwwymiotne.

Wytyczne mówią, że wstępne recepty na medyczną marihuanę powinni wydawać tylko lekarze znajdujący się w rejestrze specjalistycznym General Medical Council. Kolejne recepty mogą już wydawać inni lekarze w ramach umowy o wspólnej opiece (czytaj również: Resort zdrowia zrefunduje lek z medyczną marihuaną – tak orzekł sąd).

Źródło: IK/Pharmaceutical Journal

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych