REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 5 lutego 2019

Medyczna marihuana tańsza, jeśli stawka VAT niższa

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Obecnie gram medycznej marihuany dostępnej w aptekach kosztuje ok. 65 zł. Ta wysoka cena wynika z 23% opodatkowania tego surowca. Farmaceuci są zdania, że wystarczyłoby 8% VAT-u.

Niższa stawka VAT na susz z konopi indyjskich sprawiłaby, że cena surowca byłaby tańsza nawet 10 zł (czytaj więcej: Medyczna marihuana droga, bo jest za wysoko opodatkowana). Dla chorych, którzy muszą kupić wiele różnych leków, to istotna różnica. Jednak firma Spectrum Cannabis Polska, która wprowadziła produkt na rynek, wybrała 23% stawkę VAT.

W tej sprawie wypowiedział się dla „Rzeczpospolitej” Michał Byliniak, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie i wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Jego zdaniem w przypadku suszu cannabis sativa flos można było wybrać stawkę VAT wynoszącą 8% (czytaj więcej: Medyczna marihuana musi dać się lubić).

REKLAMA

– Decyzja o wyborze stawki powinna opierać się na dotychczasowym stopniu opodatkowania podobnych preparatów, a w przypadku wątpliwości powinno się skierować zapytanie o indywidualną interpretacją podatkową do Krajowej Informacji Skarbowej. W moim przekonaniu istnieje wiele przesłanek, by wybrać stawkę 8-procentową jak dla pozostałych surowców farmaceutycznych – dodał Byliniak.

REKLAMA

Surowiec medycznej marihuany w postaci suszu firmy Spectrum Cannabis Polska zawiera 19% THC oraz nie więcej niż 1% kannabidiolu CBD. Przyjechał w dwóch rodzajach opakowań: 5-gramowym i 10-gramowym. Można go stosować u chorych z padaczką i nowotworami. Medyczną marihuanę można już zamawiać do aptek z łódzkiego magazynu (czytaj więcej: Q&A na temat medycznej marihuany).

Źródło: IK/rp.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych