REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 2 grudnia 2019

Mekasermina może powodować ryzyko wystąpienia nowotworów łagodnych i złośliwych

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Firma Ipsen Pharma we współpracy z EMA i URPL przekazała, że po wprowadzeniu do obrotu mekaserminy wśród dzieci i młodzieży leczonych tym lekiem zaobserwowano przypadki nowotworów łagodnych i złośliwych.

Jeśli okaże się, że doszło do wystąpienia nowotworu po leczeniu mekaserminą, należy bezzwłocznie przerwać terapię na stałe. Nie należy stosować mekaserminy u dzieci i młodzieży z aktywnym procesem nowotworowym, jego podejrzeniem lub jakimkolwiek schorzeniem, które zwiększa ryzyko pojawienia się nowotworu.

Mekaserminę należy stosować tylko w leczeniu ciężkiego pierwotnego niedoboru IGF-1 (czytaj również: Witamina D zmniejsza ryzyko śmierci z powodu nowotworu o 16%). Nie wolno przekraczać maksymalnej dawki wynoszącej 0,12 mg/kg dwa razy na dobę. Dostępne dane sugerują, że ryzyko wystąpienia nowotworu może być większe u pacjentów, którym podawano mekaserminę przy braku niedoboru IGF-1, lub u pacjentów, którzy otrzymują mekaserminę w dawkach wyższych niż zalecane. Powoduje to wzrost stężenia IGF-1 powyżej normy (czytaj również: Nowa terapia w leczeniu nowotworów krwi i szpiku).

REKLAMA

Lek INCRELEX zawiera mekaserminę, rekombinowany ludzki insulinopodobny czynnik wzrostu-1 (rh- IGF-1). Jest ona stosowana w długotrwałym leczeniu zaburzeń wzrostu u dzieci i młodzieży w wieku od 2 do 18 lat, z potwierdzonym ciężkim pierwotnym niedoborem insulinopodobnego czynnika wzrostu-1 (pierwotnym IGFD).

REKLAMA

Increlex – komunikat_0

Źródło: IK/URPL

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych