REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 16 listopada 2020

Melatonina i baricytynib – kolejne leki podejrzewane o korzystne działanie w COVID-19

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Zdaniem naukowców z Cleveland Clinic melatonina może być obiecującym lekiem dla osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Wyniki swoich obserwacji opublikowali oni w czasopiśmie PLOS Biology. Przekonują w nim, że zażywanie przez pacjentów melatoniny związane było ze zmniejszeniem o 30% prawdopodobieństwa pozytywnego wyniki testu na COVID-19.

Zespół badawczy przeanalizował dane pacjentów z rejestru COVID-19, którzy trafiali do Cleveland Clinic. Szukali przede wszystkim związków między występowaniem konkretnych objawów choroby lub przyczyną zgonu, a stosowanymi przez pacjentów lekami. Stwierdzili, że objawy zakażenia koronawirusem są bardzo zbliżone do tych, jakie dają choroby autoimmunologiczne, płuc i neurologiczne. Zidentyfikowali 34 preparaty, które ich zdaniem mogą okazać się obiecujące w leczeniu choroby. Na ich czele była melatonina.

– Konieczne podkreślenia jest, że tego typu odkrycia nie powinny sugerować pacjentom samodzielnego przyjmowania melatoniny bez konsultacji z lekarzemwskazuje główny autor badania Clevelad Clinic, Feixiong Cheng.

REKLAMA

Oluminant (baricytynib)

Innym doniesieniem, które spotkałem się z zainteresowaniem mediów w ostatnich dniach, była informacja o obniżaniu śmiertelności COVID-19 przez lek baricytynib (Olumiant). W Polsce preparat ten jest dostępny wyłącznie w lecznictwie zamkniętym. A to oznacza, że nie da się go kupić w aptece ogólnodostępnej. To lek immunosupresyjny stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów (czytaj również: Fałszywe leki na COVID-19 szturmem zdobywają internet).

REKLAMA

Grupa europejskich naukowców pod kierownictwem Instytutu Karolinska w Szwecji, twierdzi, że lek obniża o dwie trzecie śmiertelność wśród osób przyjętych do szpitala w związku z COVID-19. Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie Science Advances. Wynika z nich, że podawanie leku chorym zmniejszało o 71% liczbę zgonów wśród osób starszych.

Badanie oparto na obserwacji 83 osób z umiarkowanym lub ciężkim przebiegiem choroby COVID-19, hospitalizowanych w szpitalach we Włoszech i w Hiszpanii.

– Wyniki są szczególnie zachęcające, biorąc pod uwagę fakt, że badanie objęło wielu starszych pacjentów, grupę często wykluczaną – powiedział profesor Volker Lauschke z Instytutu Karolinska, który kierował badaniem.

Badania nad skutecznością leku w COVID-19 prowadzi też jego producent, firma Lilly.

Źródło: ŁW/PLOS Biology/NY Post

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych