REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 10 grudnia 2019

Merck: nasza metformina pochodzi z Francji i nie zawiera NDMA

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Po ubiegłotygodniowych doniesieniach dotyczących możliwości zanieczyszczenia leków z metforminą, kolejni producenci deklarują bezpieczeństwo swoich preparatów z tą substancją czynną. Firma Merck wydała oświadczenie, w którym zapewnia, że sama produkuje chlorowodorek metforminy.

W minionym tygodni Gazeta Prawna poinformowała o komunikacie, jaki Ministerstwu Zdrowia przekazała Europejska Agencja Leków. Wynikało z niego, że w lekach z metforminą poza Unią Europejską wykryto zanieczyszczenie w postaci NDMA w lekach z metforminą (czytaj więcej: Leki z metforminą zanieczyszczone NDMA? Sztab kryzysowy w Ministerstwie Zdrowia…). W środę rano odbyło się w tej sprawie spotkanie w Ministerstwie Zdrowia z ekspertami. Resort uznał, że póki co nie ma przesłanek do wstrzymania lub wycofania leków z tą substancją czynną. Takie zresztą są też zalecenia EMA, która rekomenduje kontynuowanie przyjmowania tych leków przez pacjentów.

Zanieczyszczenia w postaci NDMA wykryto Singapurze w 3 spośród 46 przetestowanych leków. Substancja czynna, z których je produkowano, wykorzystyje też przez część producentów dostarczających leki na Polski rynek. Nie musi to jednak oznaczać, że również w nich znajdują się przekroczone normy NDMA (czytaj również: Bez paniki! Najważniejsze informacje o NDMA w metforminie).

REKLAMA

Jednocześnie 15 stycznia dowiemy się, które leki z metforminą są mogą być zanieczyszczone NDMA. Taki termin Europejska Agencja Leków wyznaczyła producentom leków na przedstawienie szczegółowych badań wszystkich partii preparatów z metforminą. Równolegle Główny Inspektor Farmaceutyczny ma zlecić przebadania leków z metforminą obecnych na polskim rynku.

REKLAMA

Polpharma wstrzymuje produkcję

W ostatnich dniach eksperci próbują uspokajać panikę wśród pacjentów, po niektórych publikacjach prasowych. Swoje komunikaty w tej sprawie wydają również firmy farmaceutyczne posiadające w swojej ofercie leki z metforminą. I tak Polpharma informuje, że po otrzymaniu komunikatu o potwierdzeniu zanieczyszczenia produktu w innych krajach, dla zminimalizowania ryzyka prewencyjnie wstrzymano procesy wytwórcze i dystrybucji produktu Formetic. Firma obecnie zbiera też niezbędne materiały do badań i dodatkowe informacje oraz prowadzi dalsze analizy. Ponadto ściśle współpracuje z polskimi organami nadzoru w tej sprawie (czytaj więcej: Polpharma: Formetic nie jest zanieczyszczony).

Francuska metformina w lekach Merck

Z kolei firma Merck – wytwórca leków Glucophage – przekonuje, że zanieczyszczenia NDMA stwierdzono w chlorowodorku metforminy produkowanym w Chinach. Tym samym komunikatów w tej sprawie nie należy wiązać z żadnym z obecnych leków tej firmy.

– Chlorowodorek metforminy jest substancją czynną stosowaną w wielu lekach przeciwcukrzycowych wielu firm. Wspomniana substancja czynna jest produkowana przez licznych wytwórców. Niniejszym chcielibyśmy poinformować, że w produktach leczniczych dostarczanych przez Merck, stosujemy wyłącznie chlorowodorek metforminy pochodzący z naszych zakładów produkcyjnych we Francji – wskazuje Merck.

Ponadto firma informuje, że na wniosek europejskich instytucji ds. ochrony zdrowia – który skierowano do wszystkich firm farmaceutycznych w odniesieniu do produktów leczniczych zawierających chlorowodorek metforminy – przeprowadzono dodatkową analizę. Nie wykazała ona obecności nitrozoaminy (NDMA) w pochodzących z zakładów produkcyjnych Merck seriach substancji czynnej chlorowodorku metforminy, wykorzystanych w procesie wytwarzania leków z grupy Glucophage dostępnych na rynku.

– Jesteśmy w stałym kontakcie z europejskimi instytucjami ds. ochrony zdrowia, aby w razie potrzeby udzielić wszelkich dodatkowych informacji. Pozostajemy również do dyspozycji lokalnych władz ds. ochrony zdrowia w przypadku jakichkolwiek zapytań w tej sprawie – informuje Merck.

Źródło: ŁW/Merck

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych