Michał Byliniak o utylizacji pełnowartościowych leków w Polsce. | farmacja.pl

Michał Byliniak o utylizacji pełnowartościowych leków w Polsce.

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-11-08 08:57:24 /

Naczelna Izba Aptekarska złożyła latem petycję do Sejmu, aby zmienić przepisy uniemożliwiające hurtową sprzedaż leków w aptece, która jest zamykana.

W wywiadzie dla Polskiego Radia, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Michał Byliniak, wyjaśniał propozycję samorządu aptekarskiego, dotyczącą umożliwienia odsprzedawania leków przez apteki, które mają być zlikwidowane. Obecne przepisy zakładają, że zamykana apteka musi zutylizować wszystkie leki, których nie zdążyła sprzedać w czasie swojej działalności. Takie rozwiązanie prowadzi do marnotrawienia tysięcy zdatnych do użycia leków.

Jak podkreślił Michał Byliniak, w przypadku zamknięcia apteki, leki muszą ulec zniszczeniu na koszt osoby zamykającej. - W zależności od apteki, wielkości magazynów bywają bardzo różne. Możemy mówić o tysiącach, setkach tysięcy złotych w niektórych przypadkach – zaznaczył gość.
Dodał, że nigdy nie udaje się przed zamknięciem apteki w 100 proc. sprzedać wszystkich lekarstw. - Chyba, że ktoś posiada większą liczbę aptek w ramach jednego przedsiębiorstwa. Wówczas te leki może przesunąć do innych aptek – wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.

Michał Byliniak zaznaczył, że kilka lat temu niewiele aptek było zamykanych i problem ten nie był tak zauważalny. Dziś wiele aptek bankrutuje lub zostaje zamykanych z przyczyn losowych.

Cała audycja do odsłuchania pod adresem: http://www.polskieradio.pl/130/3153/Artykul/1689413/

Źródło: PolskieRadio.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj