REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 16 października 2019

Microsoft wesprze Novartis w produkcji leków

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Gigant farmaceutyczny Novartis będzie korzystał ze sztucznej inteligencji firmy Microsoft przy badaniach klinicznych i tworzeniu nowych terapii.

Dyrektor generalny firmy Novartis, Vas Narasimhan podkreślił niedawno, że wykorzystanie możliwości, które płyną z zastosowania sztucznej inteligencji może pomóc w przyspieszeniu badań klinicznych dotyczących nowych sposobów leczenia. Z kolei Peter Lee, wiceprezydent Microsoft Healthcare twierdzi, że usprawnienie procesu tworzenia nowych leków pomoże przyspieszyć rozwój farmacji – donosi mzdrowie.pl.

Chodzi o cenny czas

Jak mówi Peter Lee, Microsoft i Novartis ogłosiły współpracę, by skrócić czas od koncepcji do wypuszczenia nowego leku. Dodał, że z pewnością uratuje to wiele żyć (czytaj również: Novartis wprowadza nowy lek na SMA).

REKLAMA

Połączenie algorytmów sztucznej inteligencji Microsoftu i doświadczenia Novartisu na polu nauk przyrodniczych ma pomóc w znalezieniu nowych rozwiązań na każdym etapie opracowywania nowych terapii – od badań klinicznych po proces produkcji i finansowania.

REKLAMA

Uporządkowanie danych

Firmy farmaceutyczne obecnie mierzą się z problemem, pod jaką postacią przechowywać informacje do przetworzenia. A jest ich bardzo dużo (czytaj również: Firmy farmaceutyczne będą brały czynny udział w badaniach klinicznych). Dane nieustrukturyzowane najczęściej przechowuje się na systemach, które nie są ze sobą połączone. Do takich danych należą na przykład notatki laboratoryjne, artykuły z publikacji medycznych i rezultaty prób klinicznych, .

W związku trudno jest scalić te informacje lub wręcz jest to niemożliwe. Zastosowanie sztucznej inteligencji pozwala na analizę dużych ilości informacji i znalezienie nowych korelacji między nimi.

Źródło: IK/mzdrowie.pl.

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych