REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 15 października 2020

Minister Zdrowia o usprawnieniach w funkcjonowaniu e-recepty

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Obecnie pacjent, który na e-recepcie na przepisane kilka opakowań tego samego leku, jest zmuszony wszystkie je wykupić w jednej aptece (czytaj również: Kiedy pacjent może kupić leki z e-recepty w tej samej aptece?).

– Sytuacja ta jest niewygodna dla pacjentów, którzy są niejako “przypisani” do apteki, w której rozpoczęli realizację eRecepty – twierdzą posłowie Michał Gramatyka, Marta Golbik i Mateusz Bochenek w zapytaniu skierowanym do Ministra Zdrowia.

W rezultacie pytają Adama Niedzielskiego, czy prowadzone są prace technologiczne umożliwiające nabycie kolejnych partii przepisanego leku w dowolnej aptece? Odpowiedzi na ich pytanie udzielił osobiście Minister Zdrowia.

REKLAMA

– Aktualnie Centrum e-Zdrowia, jednostka podległa Ministerstwa Zdrowia, pracuje nad możliwością wdrożenia funkcjonalności pozwalającej na częściową realizację e-recepty w różnych aptekach. Jednak ze względu na dużą złożoność techniczną tego zagadnienia potrzeba dłuższego czasu, aby przygotować taką funkcjonalność – wskazuje Niedzielski.

REKLAMA

Problemem jest m.in. wydawanie zamienników

Minister zwraca uwagę, że obecnie obowiązujący proces realizacji recept zakłada, że wszystkie przepisane opakowania jednego leku należy wykupić w tej samej aptece, w której pacjent wykupił pierwsze opakowanie. Wdrożenie takiego rozwiązania umożliwia aptekom prawidłowe rozliczanie się z Narodowym Funduszem Zdrowia – dla każdej e-recepty jest wystawiany Dokument Realizacji Recepty (DRR). W przypadku, gdy farmaceuta wyda część opakowań danego leku, nanosi dla danej pozycji w DRR status częściowej realizacji. Wówczas realizacja takiej e-recepty musi być dokończona w tej samej aptece (czytaj również: Takie rozwiązanie zwiększałoby ryzyko popełnienia błędu w aptece…).

– Przyjęcie takich założeń wynika z trudności związanych z ewentualną możliwością realizacji pojedynczego dokumentu e-recepty w różnych aptekach m.in. ze względu na możliwość wydawania zamienników leków, różnych konfiguracji opakowań, ryzyko popełnienia błędu podczas wydawania leku przez różne apteki, co przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo samego pacjenta oraz na utrudnione wykonywanie korekt w aptekach – wskazuje Adam Niedzielski.

Recepty papierowe były jeszcze mnie wygodne

Zdaniem Ministra przypisanie realizacji recepty do jednej apteki nie stanowi nowego rozwiązania. Taka zasada obowiązywała już wcześniej, gdy realizowane były wyłącznie recepty w postaci papierowej. Co więcej, w przypadku realizacji recepty papierowej każda z maksymalnie 5 pozycji na jednej recepcie musiała być zrealizowana w jednej aptece, natomiast w przypadku recepty elektronicznej – różne rodzaje leków z jednej recepty zbiorczej – można wykupować w dowolnych aptekach, co już daje większą elastyczność w kwestii realizacji recept (czytaj również: Zniknie problem z koniecznością realizacji recepty w jednej aptece?).

– Kolejne ułatwienia w zakresie realizacji recept są wprowadzane stopniowo. Zapewniam, że Ministerstwo Zdrowia analizuje wszystkie zgłoszenia od pacjentów i środowiska profesjonalistów medycznych dotyczące wdrożenia nowych funkcjonalności związanych z e-receptą – zapewnia Minister Zdrowia.

©MGR.FARM

z01469-o1

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych