REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 20 września 2018

Minister zdrowia za przywróceniem kształcenia techników, ale w innej formie…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

„Jest szansa na przywrócenie kształcenia techników farmaceutycznych. Jestem ogromnym zwolennikiem tego rozwiązania” – zadeklarował Minister Zdrowia Łukasz Szumowski. Zwraca jednak uwagę, że kształcenie techników powinno być bardziej ujednolicone…

W komunikacie na swojej stronie internetowej ministerstwo zdrowia zapewniło, że jest otwarte na dialog z technikami farmaceutycznymi (fot. Shutterstock)

REKLAMA

REKLAMA

– Na pewno rola techników jest powszechnie społecznie akceptowana. Są oni po prostu potrzebni w systemie. Chcielibyśmy, żeby technicy wrócili, tylko w ujednoliconym systemie kształcenia, jednolitych ramach i wymogach – przyznał Szumowski.

Decyzja o zaprzestaniu kształcenia techników farmaceutycznych zapadła w 2014 roku. 12 września protestowali oni, żądając przywrócenia kształcenia w ich zawodzie i nieograniczania ich kompetencji (czytaj więcej: VIDEO: Jesteśmy na proteście techników farmaceutycznych…).

– Naszym zdaniem technicy farmaceutyczni są potrzebni w systemie i w obecnym kształcie ich uprawnienia zostaną dalej zachowane i nie będą w żaden sposób zmieniane – deklarował w połowie września rzecznik resortu Krzysztof Jakubiak.

Informował wówczas, że „ministerstwo planuje rozpoczęcie kształcenia na poziomie średnim w szkołach policealnych na nowych zasadach, z nowym zasobem programowym, tak, by osoby, które nie mają wyższego wykształcenia, ale skończą te szkoły, również mogły pracować w aptekach i wykonywać działania, które dzisiaj wykonują m.in. technicy farmaceutyczni”.

W komunikacie na swojej stronie internetowej ministerstwo zdrowia zapewniło z kolei, że jest otwarte na dialog z technikami farmaceutycznymi.

Przepis dotyczący wygaszania kształcenia w zawodzie technika farmaceutycznego został wprowadzony do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 8 sierpnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. z 2014 r. poz. 1140 – akt. arch.) w 2014 roku, po podjęciu tej decyzji przez ówcześnie kierownictwo resortu zdrowia. W związku z powyższym ostatnia rekrutacja kandydatów do szkół prowadzących kształcenie w tym zawodzie odbyła się w roku szkolnym 2017/2018, a kształcenie prowadzone jest do zakończenia dwuletniego cyklu.

– Zgodnie z ustaleniami ze spotkań z przedstawicielami m.in. Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych RP i Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek, Ministerstwo Zdrowia planuje uruchomienie kształcenia na poziomie średnim (w szkołach policealnych), uwzględniającego dostosowanie kompetencji absolwentów do projektowanych nowych rozwiązań dotyczących roli apteki w systemie ochrony zdrowia – pisze resort zdrowia. – Przyjęcie tego rozwiązania nie ogranicza praw nabytych techników farmaceutycznych, którzy już posiadają tytuł technika farmaceutycznego lub uzyskają go na dotychczasowych zasadach. Osoby te wykonują i będą wykonywać swój zawód na dotychczas obowiązujących zasadach.

Źródło: Gazeta Prawna / MZ

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych