REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 5 września 2019

Ministerstwo chce ograniczyć liczbę problemów przy realizacji e-recept

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

„W odpowiedzi na liczne uwagi wkrótce zaprezentujemy pakiet działań, które ograniczą liczbę problemów przy realizacji e-recept” – zapewnił wiceminister Janusz Cieszyński. To odpowiedź na coraz częstsze uwagi farmaceutów dotyczące błędów lekarzy uniemożliwiających realizację elektronicznych recept w aptekach.

Im więcej e-recept wystawiają lekarze, tym więcej problemów mają z nimi apteki. Nieprawidłowe dawkowanie, nieistniejące wielkości opakowań, zera zamiast kodu EAN to tylko niektóre z błędów, które spędzają sen z powiek farmaceutów. Media społecznościowe pełne są zdjęć i opisów przypadków e-recept źle wystawionych przez lekarzy. Po publikacji serwisu MGR.FARM na ten temat, do sprawy odniósł się wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński (czytaj również: Aptekarze coraz bardziej zaniepokojeni i zniecierpliwieni e-receptą).

– W odpowiedzi na liczne uwagi wkrótce zaprezentujemy pakiet działań, które ograniczą liczbę problemów przy realizacji e-recept – zapowiedział na Twitterze.

REKLAMA

Ta zapowiedź spotkała się z dobrym przyjęciem ze strony farmaceutów. Już od pewnego czasu wskazywali oni, że borykają się z problemami, których nie ujawnił zeszłoroczny pilotaż e-recepty. I z tygodnia na tydzień, problemów tych jest coraz więcej.

REKLAMA

– Skalowanie procesu wystawania e-recept musi uwidaczniać problemy które nie wyszły w pilotażu i w skali półprzemysłowej. Dlatego warto zaudytować system na obecnym etapie bo doświadczeń i wiedzy mamy o setki procent więcej niż po Q1 – stwierdzi na Twitterze Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Jego zdaniem obecnie jest najlepszy moment na przegląd sytuacji i wprowadzenie ostatnich zmian. Szczególnie, że lekarze otrzymali finansową zachętę do wystawiania e-recept, a „farmaceuci za nierówną walkę z schematronem nie mają dodatku motywacyjnego”.

Klęska urodzaju i problemy farmaceutów

Farmaceuci wskazują, że problemem nie jest to jak e-recepty są realizowane w aptekach, ale jak są wystawiane w gabinetach lekarskich. Przekonują, że zachęty jakie oferuje lekarzom Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia przekładają się na liczbę wystawionych e-recept, ale nie ich jakość.

– To klęska urodzaju. Wczoraj pierwszy raz ponad 200 tysięcy e-recept wystawionych w całej Polsce. Dlatego zależy nam na tym, aby jak najwięcej lekarzy włączyło przed początkiem 2020 roku – twierdzi Janusz Cieszyński.

Wiceminister zdrowia przekonuje, że kilka tysięcy lekarzy już wzięło udział w szkoleniach organizowanych przez CSIOZ. Planowana jest również dystrybucja materiałów edukacyjnych do każdego wystawiającego recepty.

– Mam sygnały, że gabinet.gov.pl idzie w dobrym kierunku (wkrótce kolejna wersja, z poprawkami). Oprócz tego dostawcy oprogramowania wciąż poprawiają swoje programy. Dlatego apelowaliśmy o jak najszybsze skorzystanie ze specyfikacji, które są dostępne od ub.r. – przekonuje na Twitterze Janusz Cieszyński.

Farmaceuci na ten moment czekają z niecierpliwością na propozycje działań, które ograniczą liczbę problemów przy realizacji e-recept w aptekach. Szczególnie, że od 7 września wchodzą w życie nowe zasady ich realizowania.

Źródło: ŁW/TT

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych