REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 22 stycznia 2020

Ministerstwo powołało konsultanta krajowego ds. farmacji klinicznej

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko powołała prof. Annę Wielę-Hojeńską z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu na stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie farmacji klinicznej. Do tej pory farmacją kliniczną zajmowali się konsultanci ds. farmacji szpitalnej.

Do tej pory szeroko pojętą farmacją szpitalną zajmowali się konsultanci ds. farmacji szpitalnej. Pełniąca tę funkcję pod ponad roku Katarzyna Chmal-Jagiełło, niejednokrotnie wskazywała na nadmiar obowiązków związanych z koniecznością zajmowania się też kwestią farmacji klinicznej (dziedziny pokrewnej, ale jednak odrębnej od farmacji szpitalnej). W rezultacie Ministerstwo zdrowia zdecydowało się obie dwie dziedziny i pierwszy raz powołać konsultanta w dziedzinie farmacji klinicznej.

Prof. dr hab. n. med. Anna Wiela-Hojeńska jest kierownikiem Katedry i Zakładu Farmakologii Klinicznej UM we Wrocławiu. Piastowała też funkcję konsultanta wojewódzkiego ds. farmakologii klinicznej dla województwa dolnośląskiego.

REKLAMA

Przedmiotem jej działalności naukowej są badania farmakologiczno-kliniczne związane z problemem indywidualizacji i optymalizacji farmakoterapii. Dotyczą one zwłaszcza: monitorowania niepożądanych działań leków, w tym interakcji, patofarmakokinetyki, farmakogenetyki, terapii monitorowanej stężeniami leków w organizmie.

REKLAMA

Źródło: IK/TT

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych