Ministerstwo Zdrowia dementuje informacje o wycofaniu aspiryny ze sklepów | farmacja.pl

Ministerstwo Zdrowia dementuje informacje o wycofaniu aspiryny ze sklepów

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-01-16 09:50:05 /

W nawiązaniu do artykułu „Na wsi nie kupisz aspiryny”, który został opublikowany w „Super Expressie”, zapewniamy, że leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe nie zostaną wycofane z ogólnodostępnych sklepów. Nadal będzie można tam kupić leki, które zawierają kwas acetylosalicylowy, paracetamol i ibuprofen - pisze Ministerstwo Zdrowia.

- Chcemy zmienić jedynie kryteria kwalifikacji leków, które będzie można sprzedawać w sklepach specjalistycznego zaopatrzenia medycznego oraz w sklepach ogólnodostępnych. To oznacza, że pacjenci kupią tam leki, które spełnią warunki wymienione w rozporządzeniu - można przeczytać w komunikacie prasowym resortu zdrowia.

Ministerstwo wylicza wspomniane warunki:

- lek ma szeroki indeks terapeutyczny i nie powoduje uzależnień,
- lek – w mocy, postaci farmaceutycznej i wskazaniach proponowanych do sprzedaży w sklepach ogólnodostępnych – był dostępny bez recepty w aptekach przez co najmniej 5 lat, a jego dopuszczenie do sprzedaży w sklepach ogólnodostępnych nie zwiększy zagrożenia związanego z jego stosowaniem,
- działania niepożądane leku i sposób postępowania w razie ich wystąpienia wymagają nadzoru lekarza w wyjątkowych przypadkach,
- działania niepożądane, które mogą towarzyszyć stosowaniu leku, nie są ciężkie, a częstość ich występowania nie wzrosła wyraźnie w okresie, gdy lek był dostępny na receptę,
- potencjalne interakcje leku ze składnikami żywności, alkoholem i innymi produktami leczniczymi tylko w wyjątkowych przypadkach prowadzą do wystąpienia istotnego zagrożenia dla pacjenta.

W wyniku planowanych zmian w sklepach pozostaną:
- jednoskładnikowe leki przeciwbólowe,
- jednoskładnikowe niesteroidowe leki przeciwzapalne,
- leki z nikotyną,
- środki antyseptyczne i dezynfekujące oraz stosowane w przypadku stłuczeń.

Nadal będzie można tam kupić leki, które zawierają kwas acetylosalicylowy, paracetamol i ibuprofen. Dodatkowo w sklepach będzie można kupić produkty lecznicze, które dotychczas nie były tam dostępne. Będą to leki:

- stosowane w przypadku biegunek,
- stosowane do leczenia objawów alergii,
- stosowane do niwelowania objawów z przewodu pokarmowego takich jak zgaga,
- obecne w najnowszych rekomendacjach dotyczących leczenia ran płynem do dezynfekcji, który zawiera octenidynę.

Projekt rozporządzenia w sprawie obrotu pozaaptecznego został skierowany do uzgodnień i konsultacji publicznych. Uwagi można zgłaszać do 24 stycznia. Wszystkie uwagi, które wpłyną, zostaną przeanalizowane. Weźmiemy je pod uwagę podczas przygotowywania ostatecznego kształtu rozporządzenia.

Źródło: MZ

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj