REKLAMA
Autor: Redakcja AptekaSzpitalna pl Opublikowano: 10 lipca 2019

Ministerstwo Zdrowia – komunikat dot. braków leków

Artykuł pochodzi z serwisu
Ministerstwo Zdrowia otrzymało sygnały o tymczasowym wstrzymaniu w obrocie niektórych leków, a także o występujących lokalnie brakach ich dostępności. Czy problem braku leków dotyczy tylko Polski?
REKLAMA

Problem dostępności leków jest szczególnie zauważalny w ostatnich dniach. 8 lipca Prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej wystosowała pismo do Ministerstwa o podjęcie działań w tym kierunku (czytaj więcej: Braki leków w aptekach).

Warto zauważyć, że problem ten dotyczy nie tylko Polski, ale jest problemem globalnym i dotyczy także innych krajów europejskich. Dlatego też Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym podejmuje interwencje, które skutkują wznowieniem dostępu do tych leków. Tak jest miedzy innymi w przypadku leku Euthyrox (czytaj więcej: Aktualizacja informacji na temat brakujących leków Euthyrox N). Z przeprowadzonej analizy raportów ZSMOPL wynika, że stany magazynowe leku Euthyrox wynoszą u producenta 123 351 opakowań. W hurtowniach znajduje się 958 650 opakowań, natomiast w aptekach 806 257 opakowań.

Infolinia

Aby ułatwić Pacjentom dostęp do informacji, gdzie można kupić lek, którego aktualnie brakuje w danej aptece, pracownicy NFZ i GIF będą od poniedziałku (15.07.) udzielać informacji za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta. Jest ona dostępna pod bezpłatnym numerem 800 190 590. Będzie również udzielana informacja o dostępności zamienników leków.

REKLAMA

Ministerstwo zaznacza, że publikowane cyklicznie obwieszczenie dotyczące wykazu leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce nie stanowi wykazu leków, których brakuje. Lista, publikowana w postaci ogłaszanego co najmniej raz na 2 miesiące obwieszczenia, stanowi instrument walki z nielegalnym wywozem leków. Trafiają na nią pozycje, do których problemy z dostępem zgłasza nawet zaledwie 5% aptek w danym województwie. Leku umieszczonego na liście nie można sprzedawać bez poinformowania Głównego Inspektora Farmaceutycznego poza granice kraju. Priorytetem dla krajowych hurtowni farmaceutycznych powinno być przede wszystkim zaopatrzenie w leki Polaków.

REKLAMA

Za część braków na rynku aptecznym odpowiadają mafie lekowe, które sprzedają podmiotom zagranicznym leki, mające trafić do polskich pacjentów. Przyczyną tego zjawiska są m.in. istotne różnice w cenach, które w Polsce są znacznie niższe niż w innych krajach europejskich. W ramach walki z tym procederem rząd kilkukrotnie nowelizował przepisy, w wyniku czego leki objęto systemem monitorowania przewozu towarów (SENT), a kary za udział w wywozie leków istotnie zaostrzono.

Źródło: GIF

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych