Ministerstwo Zdrowia nadal popiera projekt zmian na rynku aptek | farmacja.pl

Ministerstwo Zdrowia nadal popiera projekt zmian na rynku aptek

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-01-26 09:25:39 /

Zdaniem wiceministra Krzysztofa Łandy projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego, który m.in. przyznaje prawo prowadzenia aptek wyłącznie farmaceutom, wpisuje się w plany Ministerstwa Zdrowia.

Wiceminister Łanda na posiedzeniu komisji gospodarki i rozwoju, która odbyła się w minioną środę o godzinie 16:00, podkreślał, że poselski projekt zmian na rynku aptecznym wpisuje się w zmiany w prawie farmaceutycznym, które przygotowuje MZ. Wskazał, że duża nowelizacja prawa farmaceutycznego jest obszerna, a konsultacje i staranne prace w Sejmie i Senacie oznaczają, że potrzeba czasu do zmiany przepisów. Jego zdaniem, nowelizacja będzie procedowana prawdopodobnie przez sześć, a nawet dziewięć miesięcy.

- Znam projekt dużej nowelizacji prawa farmaceutycznego i mogę powiedzieć jedną rzecz na 100 proc. że jeśli nie będzie żadnej ustawy, która by zamroziła status quo czyli albo moratorium albo projektu poselskiego, to w trakcie procedowania dużej nowelizacji prawa farmaceutycznego przez tak wiele miesięcy będzie dochodziło do różnego rodzaju, nazwijmy to, dostosowań się rynku do przepisów, które jeszcze nie wejdą w życie - powiedział Łanda.

Łanda stwierdził, że poselski projekt wpisuje się w plany ministerstwa zdrowia. Ocenił, że dzieje się bardzo źle, bo ewolucja na rynku aptek przebiega w sposób spontaniczny, a obowiązujące obecnie przepisy nie działają.
- Postulaty, które są w stanowiskach UOKiK-u i Ministerstwa Rozwoju pokazują, że już jest prawo o ograniczeniu koncentracji aptek do jednego procenta, ale w praktyce z różnych powodów przepisy są martwe - dodał.

- Minister zdrowia stoi na stanowisku, że zamrożenie status quo jest korzystne dla tego rynku. 30-40 proc. to są w tej chwili apteki sieciowe - i dobrze. Uważamy, że apteki sieciowe powinny mieć mniej więcej taką pozycję rynkową - powiedział Łanda.

Jego zdaniem Minister zdrowia nadal stoi na stanowisku, że 100 proc. zapisów z poselskiego projektu powinno wejść w życie.

Źródło: biznes.onet.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj