REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 12 lipca 2018

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy ceny Xarelto

Artykuł pochodzi z serwisu

Resort zdrowia w związku z zapytaniami dziennikarzy dotyczącymi wzrostu ceny leku Xarelto wyjaśnia, że podwyżka ma charakter krótkotrwały i przejściowy. Za kilka miesięcy jego cena ma spaść poniżej poziomu obowiązującego od 1 lipca.

Resort zdrowia zapewnia, że dzięki przeprowadzonym negocjacjom, od października cena leku Xarelto objęta refundacją spadnie nieco poniżej ceny obowiązującej dotychczas (fot. Shutterstock)

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 lipca cena refundowanego leku Xarelto w różnych dawkach wzrosła o około 25%. Podwyżka wynika z podniesienia ceny urzędowej leków, przy jednoczesnym utrzymaniu limitów ich finansowania na tym samym poziomie. W rezultacie pacjenci muszę zapłacić o lek nawet o kilkadziesiąt złotych więcej niż do tej pory.

– Podwyższenie ceny ma charakter krótkotrwały i przejściowy, nastąpi na okres kilku miesięcy, po którym to okresie cena leku spadnie poniżej poziomu obowiązującego do 1 lipca – zapewnia Ministerstwo Zdrowia. – Ta przejściowa podwyżka związana jest z obowiązującym w Europie mechanizmem cen referencyjnych oraz pozycją rynkową producenta, dysponującego lekiem nieposiadającym aktualnie zamiennika. Zgoda na przejściową podwyżkę była konieczna, aby zapewnić dostępność leku dla polskich pacjentów po okresie wyłączności rynkowej, to jest po październiku br., kiedy to nastąpi ustawowe obniżenie ceny leku o 25%.

Resort zdrowia zapewnia, że dzięki przeprowadzonym negocjacjom, od października cena leku Xarelto objęta refundacją spadnie nieco poniżej ceny obowiązującej dotychczas, a dalsza obniżka będzie możliwa po pojawieniu się zamiennika produkowanego przez konkurenta.

– W okresie przejściowym interes płatnika publicznego jest zachowany dzięki tzw. instrumentom dzielenia ryzyka, które powodują, że efektywna dopłata z budżetu na rzecz producenta leku pozostanie na tym samym lub obniżonym poziomie – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Jak działa mechanizm refundacji leku Xarelto? Dlaczego jego cena urzędowa w przypadku „wersji” refundowanej jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku opakowań nierefundowanych? W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania zachęcamy do lektury felietonu Farmakoekonomika wiele wyjaśnia!

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych