REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 24 lipca 2019

Młodzi aptekarze odchodzą z zawodu przez brak klauzuli sumienia

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski zaapelowało o zgłaszanie uwag do projektu ustawy o zawodzie farmaceuty, dotyczących umieszczenia w niej klauzuli sumienia. O konieczności dodania takich zapisów mówiła w Radio Maryja prezes Stowarzyszenia – Małgorzata Prusak.

W miniony czwartek Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski skierowało list do farmaceutów, w którym poinformowało o oddaniu do konsultacji publicznych projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. Zaapelowało również o wysyłanie swoich uwag, zwracając szczególną uwagę na postulat, o którym SFKP mówi już od dawna – klauzulę sumienia (czytaj więcej: Apelują o dopisanie klauzuli sumienia do ustawy o zawodzie farmaceuty).

– Od wielu lat staramy się, żeby klauzula sumienia dla farmaceutów była uregulowana prawnie. Właściciele czy kierownicy aptek nie pozwalają niektórym farmaceutom korzystać z wolności sumienia. Są naciski, żeby wydawali „tabletki po” – mówiła Małgorzata Prusak, prezes Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

REKLAMA

W oddanym do konsultacji publicznych projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty, taki zapis jednak się nie znalazł. Dlatego członkowie SFKP chcą jej dopisania, tak aby „aptekarz podczas wykonywania obowiązków służbowych, korzystając z klauzuli sumienia mógł odmówić wydania produktów i wyrobów, których stosowanie jest niezgodne z jego sumieniem (czytaj więcej: PILNE: Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty w konsultacjach publicznych!).

REKLAMA

Młodzi farmaceuci rezygnują z pracy w aptekach

– Od wielu lat staramy się, żeby klauzula sumienia dla farmaceutów była uregulowana prawnie, tak jak jest to w innych zawodach medycznych, np. u lekarzy czy też pielęgniarek. Obecnie farmaceuta, tak jak każdy obywatel, ma konstytucyjne prawo do wolności sumienia i może z tego prawa korzystać, jednak w praktyce nie zawsze jest to takie proste. Gdyby ta regulacja pojawiła się w ustawie o zawodzie farmaceuty, to wtedy łatwiej byłoby korzystać z tego prawa – mówiła Małgorzata Prusak (czytaj więcej: Klauzula sumienia farmaceuty – czy jest potrzebna?).

Farmaceutka wskazuje, że takie zapisy i klauzule występują już w innych krajach np. w Anglii czy Irlandii. Jej zdaniem brak klauzuli sumienia dla farmaceutów w Polsce sprawia, że niektórzy odchodzą z tego zawodu.

– Młodzi farmaceuci po studiach próbują pracować w zgodzie z sumieniem, a w końcu – w obliczu tych trudności – rezygnują z wykonywania zawodu w aptece – podkreśliła prezes Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski w rozmowie z Radio Maryja (czytaj więcej: W ustawie o zawodzie farmaceuty będzie zapis o klauzuli sumienia?).

Źródło: ŁW/radiomaryja.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych