REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 8 stycznia 2021

Moderna chce wyprodukować w tym roku nawet miliard dawek swojej szczepionki

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Jak podała do wiadomości agencja Reuters, dyrektor generalny firmy Moderna, Stephane Bancel, miał zapowiedzieć, że przedsiębiorstwo będzie w stanie wyprodukować przynajmniej 600 mln dawek szczepionki. Jej dążenia znacznie jednak przewyższają tę liczbę – mowa nawet o miliardzie dawek szczepionki.

Jednocześnie, w czasie trwania konferencji prasowej, Bancel podkreślał, że wciąż brakuje pewności, jak długo mogą utrzymywać się przeciwciała powstałe w organizmie po podaniu szczepionki firmy Moderna. Nie jest jednak wykluczone, że może chodzić o okres kilku lat.

Szczepionkę firmy Moderna dopuściła w środę do użycia Europejska Agencja Leków (EMA) (czytaj również: Szczepionka firmy Moderna przeciw COVID-19 dopuszczona do obrotu przez Komisję Europejską).

REKLAMA

O szczepionce

Produkt Moderny należy do tego samego typu, co szczepionka opracowana przez Pfizer i BioNTech. Ma ona zawierać fragment kwasu rybonukleinowego mRNA, kodujący białko S, które znajduje się w osłonie koronawirusa SARS-CoV-2. Po przyjęciu preparatu, białko to jest wytwarzane w komórkach i powoduje reakcję odpornościową organizmu.

REKLAMA

Zaletą szczepionki Moderny jest niewątpliwie fakt, że można ją przechowywać w nieco wyższej temperaturze ( od -25 do -15 st. C.; podczas gdy produkt Pfizera wymaga temperatury -70 st. C.). Szczepionka Moderny, po opuszczeniu zamrażarki, może być przechowywana 30 dni w chłodziarce, w temperaturze od 2 do 8 st. C. (zobacz też: Szczepionka przeciw COVID-19 firmy Moderna ze skutecznością na poziomie 94,5 procent).

Z kolei w temperaturze pokojowej, a więc ok. 30 st. C., obydwie szczepionki, mogą być przechowywane maksymalnie przez 2 godziny – w tym czasie, powinny one zostać wykorzystane.

Kiedy szczepionka trafi do Polski

Pierwsze dostawy mają trafić do naszego kraju już w nadchodzącym tygodniu. Jak twierdzi prezes Agencji Rezerw Materiałowych, Michał Kuczmierowski, początkowo chodzić ma o 29 tys. dawek. Do marca, mamy otrzymać natomiast blisko 800 tys. dawek tej szczepionki.

AM/naukawpolsce.pap.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych