REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 31 grudnia 2019

MZ: Część graficzna e-recepty ważniejsza od technicznej

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat w sprawie realizacji e-recepty w sytuacji niezgodności danych zawartych w jej warstwie graficznej i technicznej. Co w takich sytuacjach powinien zrobić pracownik apteki?

– Informujemy, że niezgodność danych zawartych w warstwie graficznej e-recepty z danymi zawartymi w jej warstwie technicznej – przy jednoczesnym prawidłowym oznaczeniu na e-recepcie innych wymaganych przepisami elementów – nie uniemożliwia realizacji takiej e-recepty – wskazuje Ministerstwo Zdrowia.

Jednocześnie resort zdrowia wskazuje, że w sytuacji niezgodności pomiędzy ww. danymi można wydać lek zgodnie z ordynacją wpisaną w części wizualnej e-recepty – o ile oznaczenia w części wizualnej są prawidłowe – niezależnie od tego, co wynika z danych wskazanych w części technicznej e-recepty (czytaj więcej: WAŻNE: Odliczanie ilości leku z e-recepty tylko przy pierwszej realizacji).

REKLAMA

Ten komunikat można też potraktować jako rozszerzenie informacji przekazanej na początku grudnia przez Ministerstwo Zdrowia w odniesieniu do kodów EAN. Resort wskazywał w niej, że w sytuacji niezgodności pomiędzy treścią e-recepty a wskazanym przez osobę ją wystawiającą kodem EAN można wydać lek zgodnie z ordynacją wpisaną w części wizualnej e-recepty – o ile oznaczenia w części wizualnej (graficznej) są prawidłowe – niezależnie od tego co wynika ze wskazanego w części technicznej e-recepty kodu EAN (czytaj również: Wyjaśnienie komunikatu Ministerstwa Zdrowia w sprawie nierefundowanych kodów EAN?).

REKLAMA

Takie same wytyczne są przekazywane farmaceutom podczas szkoleń z e-recepty organizowanych wspólnie przez CSIOZ i NIA (czytaj więcej: Szkolenia z e-recepty oblegane przez farmaceutów. Czego można się dowiedzieć?).

Ściąga z e-recepty

Przypominamy, że redakcja MGR.FARM wspólnie z redakcją serwisu RX.EDU.PL przygotowała „Ściągę z e-recepty”. Jej zawartość merytoryczna oraz zgodność z obowiązującymi przepisami została skonsultowana z Ministerstwem Zdrowia. Ma ona postać dwustronnej ulotki w formacie A4, którą każda apteka może samodzielnie wydrukować i udostępnić na stanowiskach aptecznych. Zawiera ona najczęściej poszukiwane przez pracowników aptek informacje, dotyczące uprawnień do realizacji e-recepty w przypadku pojawiających się na nich błędów.

>> POBIERZ I WYDRUKUJ <<

sciaga-z-e-recepty

Źródło: ŁW/MZ

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych