REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 11 czerwca 2018

MZ: Nie będzie zmian w obrocie suplementami diety

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że nie są obecnie prowadzone żadne prace legislacyjne dotyczące nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienie w zakresie suplementów diety. Resort zaznacza, że odpowiedzialność za jakość tego typu produktów ponosi firma wprowadzająca je na rynek…

Przedstawiciel resortu przypomina, że pełną odpowiedzialność za produkt, który znajduje się w obrocie, ponosi przedsiębiorca. (fot. Shutterstock)

REKLAMA

REKLAMA

W odpowiedzi na interpelację nr 20995, złożoną przez posłanki Izabelę Mrzygłocką, Urszulę Augustyn, Magdalenę Kochan, Marię Janyska i posła Sławomira Piechotę, w sprawie zmian systemowych dotyczących obrotu suplementami diety, ministerstwo zdrowia poinformowało, że w resorcie nie są prowadzone prace legislacyjne dotyczące nowelizacji ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia w zakresie suplementów diety.

– W trosce o bezpieczeństwo zgłaszanych produktów i zdrowie konsumentów, każdy produkt w Polsce jest weryfikowany w sposób indywidualny na zasadzie case-by-case. W sprawach wymagających uszczegółowienia uruchomiana jest procedura wyjaśniająca – wyjaśnia wiceminister zdrowia Zbigniew Król. – Pragnę zapewnić, że produkty zgłaszane do Głównego Inspektora Sanitarnego są aktualnie sprawdzane pod kątem zawartości substancji niebezpiecznych, stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Jeśli substancje takie występują w danym środku spożywczym, podejmowane są odpowiednie działania mające na celu wyeliminowanie takiego środka z obrotu, jeśli został on wprowadzony na rynek.

Przedstawiciel resortu przypomina, że pełną odpowiedzialność za produkt, który znajduje się w obrocie, ponosi przedsiębiorca.

– To właśnie firma wprowadzająca na rynek określony suplement diety w świetle przepisów prawa zapewnia zgodność tej żywności z wymogami prawa żywnościowego i kontrolowanie ich przestrzegania. Natomiast kompetentne urzędy wprowadzają w życie prawo żywnościowe oraz monitorują i kontrolują przestrzeganie przez te firmy odpowiednich wymogów prawa żywnościowego na wszystkich etapach produkcji, przetwarzania i dystrybucji – odpowiada Zbigniew Król.

Źródło: sejm.gov.pl

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych