REKLAMA
Autor: Redakcja rx edu pl Opublikowano: 31 grudnia 2019

MZ ws. e-recepty wystawionej przez asystenta med.

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Jedna z aptek zwróciła się z prośbą o pomoc w realizacji e-recepty wystawionej przez asystenta medycznego — pielęgniarkę. Podczas realizacji program apteczny blokował wydanie leków, informując, że nie są to substancje z wykazu, które pielęgniarka może wypisać. Zwróciliśmy się zatem do CSIOZ i MZ z następującym pytaniem:

Bardzo proszę o informację, jak ma wyglądać elektroniczna recepta, którą wystawia asystent medyczny, np. pielęgniarka. Czy zakres leków ma być właściwy osobie upoważniającej, czyli lekarzowi, czy zawężony do leków samodzielnej ordynacji lub kontynuacji (więcej leków, ale bez wykazu N, P i A)? Przecież asystentem może być nie tylko osoba posiadająca uprawnienie do wystawiania recept, a również należąca do personelu medycznego. Chodzi o to, że lekarz w swojej przychodni powierzył pielęgniarce rolę asystenta. Niestety wystawiona recepta jest zatytułowana „recepta pielęgniarska”. Program apteczny blokuje wydanie z niej Simvacardu i nie tylko, informując, że nie są to substancje do samodzielnej ordynacji. Czy to jest prawidłowo? Jak powinna wyglądać prawidłowo wystawiona taka e-recepta? Co ma mieć w części wizualnej?

REKLAMA

W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło, że:

Recepta wystawiana przez asystenta medycznego powinna być wystawiana w kontekście lekarza. Być może problemem był wybór roli, w której dana osoba wypisywała e-receptę, tj. pielęgniarka wypisywała ją w kontekście pielęgniarki zamiast asystenta medycznego. E-recepta wystawiona przez asystenta medycznego w części wizualnej nie powinna się różnić niczym od recepty wystawionej przez lekarza.

Bardzo proszę o sprawdzenie.

Z kolei CSIOZ napisał, że:

E-recepta wystawiana przez asystenta medycznego różni się od recepty wystawionej przez lekarza tylko tym, że na takiej recepcie jest adnotacja o tym, że receptę podpisał asystent, a osobą wystawiającą jest lekarz. W związku z tym ta recepta prawdopodobnie została błędnie wystawiona (po prostu jako recepta pielęgniarska stąd komunikaty w systemie aptecznym).

REKLAMA

Podsumowując, e-recepta wystawiana przez asystenta:

  • w części wizualnej jest zatytułowana po prostu „Recepta” [oznaczenie np. recepta pielęgniarska świadczy o nieprawidłowej konfiguracji];
  • jest wystawiana w imieniu lekarza (np. Jan Kowalski w imieniu lekarza Tadeusza Nowaka NPWZ);
  • asystent może wypisać wszystko w ramach uprawnień danego lekarza.

[Źródło: MZ/CSIOZ/KO]

Czytaj także:

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych