REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 11 czerwca 2019

Na receptach pojawi się nowe uprawnienie „C”. Jest projekt…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Do konsultacji społecznych 10 czerwca trafił projekt ustawy, który zakłada zapewnienie kobietom w ciąży bezpłatnego dostępu do leków. Tzw. lista leków „C” będzie ogłaszana w wykazie refundacyjnym.

Dostęp do bezpłatnych leków uzyskają wszystkie kobiety w ciąży od momentu jej stwierdzenia do momentu zakończenia. Uprawnienie nie obejmuje porodu i połogu (czytaj również: Darmowe leki dla kobiet w ciąży? Ministerstwo finansów zgłosiło uwagi…).

Kto wystawi receptę „C”?

Lista leków zawierałaby leki, które najczęściej stosują kobiety w ciąży (czytaj więcej: Jakie leki będą bezpłatne dla kobiet w ciąży?). Uprawnienia do wystawiania recept z kodem „C” na leki objęte programem uzyskają ginekolodzy posiadający kontrakt z NFZ. Otrzymają je również lekarze podstawowej opieki zdrowotnej oraz ewentualnie lekarze innych specjalizacji, takich jak diabetologia czy hipertensjologia.

REKLAMA

Lista leków będzie powstawać na podstawie bezpieczeństwa osób, które docelowo miałyby być beneficjentami programu. Ciąża to stan, który wymaga, by leki były ordynowane pod szczególnym nadzorem, w należytej koordynacji. Ich nadmiar może oddziaływać negatywnie nie tylko na matkę, ale zwłaszcza na płód.

REKLAMA

Jakie leki wejdą do wykazu „C”?

Ciąża, bez schorzeń towarzyszących, jest stanem, w którym należy ograniczać stosowanie leków do minimum. Uprawnienie powinno obejmować leki na receptę, które są konieczne dla okresu ciąży. Wykaz leków będzie opracowany w formule podlisty zawierającej wyselekcjonowane leki z tzw. listy aptecznej obwieszczenia refundacyjnego z dodaniem kodu uprawnień dodatkowych. Kod mógłby współistnieć na jednej recepcie z innym kodem dotyczącym kobiet w ciąży. Przykładowo kod CN oznacza, że kobieta jest świadczeniobiorcą, pomimo tego, że nie ma ubezpieczenia.

Przegląd leków, które najczęściej stosują kobiety w ciąży, wskazuje, że są to leki powszechnie dostępne w obrocie. Nie ma zatem potrzeby, aby uprawnieniem obejmować także leki sprowadzane w trybie interwencyjnym, zwłaszcza że z reguły nie mają alternatywy terapeutycznej. Nie ma podstaw, aby uprawnienie dotyczyło sprowadzania leków w trybach specjalnych, w tym w ramach tzw. importu docelowego czy w ramach tzw. Ratunkowego Dostępu do Technologii Medycznych (RDTL).

Minister zdrowia będzie zobowiązany, by w obwieszczeniu refundacyjnym ogłaszać leki przysługujące bezpłatnie kobietom w ciąży. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia (czytaj więcej: Producent podniósł cenę Dopegytu po zapowiedziach darmowych leków dla kobiet w ciąży?).

Źródło: IK/RCL

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych