Nadzwyczajne zainteresowanie posłów rynkiem aptek | farmacja.pl

Nadzwyczajne zainteresowanie posłów rynkiem aptek

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-10-30 11:15:56 /

Do Ministra Zdrowia trafiły w ostatnim czasie dwie interpelacje posłów Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej, w których domagają się informacji o wzroście cen leków i liczbie aptek po wejściu w życie "apteki dla aptekarza".

Paweł Bańkowski, Andrzej Czerwiński, Jolanta Hibner, Mirosława Nykiel - posłowie Platformy Obywatelskiej - jako pierwsi wysłali do Ministerstwa Zdrowia interpelację w sprawie spadku liczby aptek w Polsce i wzrostu cen leków w związku z nowelizacją ustawy Prawo farmaceutyczne. Wskazują oni, że od kilku miesięcy do ich biur poselskich napływają listy od zaniepokojonych pracowników związków aptecznych, którzy podkreślają swoje obawy związane z negatywnymi efektami nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, obowiązującej od 25 czerwca 2017 roku.

- Nowe prawo miało wyeliminować patologie na polskim rynku. Niestety na chwilę obecną nie ma żadnych pozytywnych skutków, dla których ustawa została uchwalona, na które wskazywali jej projektodawcy. Przyjęte z inicjatywy samorządu aptekarskiego przepisy powodują znaczny spadek ilości aptek, a właścicielem takiej placówki może zostać jedynie farmaceuta posiadający jednocześnie prawo wykonywania zawodu, co wyklucza przedsiębiorców nie posiadających wykształcenia farmaceutycznego - czytamy w treści interpelacji.

Ich zdaniem "farmaceuci alarmują o wzroście cen leków spowodowanym ograniczeniami ilościowymi".

- Polscy przedsiębiorcy obawiają się, że stracą swoje placówki na rzecz zachodnich aptekarzy, którzy znacznie łatwiej niż ich polscy koledzy po fachu, wygenerują setki tysięcy złotych potrzebnych na zakup apteki - piszą posłowie i domagają się od ministerstwa zdrowia szczegółowych informacji:
Ile aptek funkcjonowało na rynku na początku czerwca 2017 roku, tj. przed wejściem w życie przedmiotowej ustawy?
Ile aptek funkcjonowało na rynku w kolejnych miesiącach po wejściu w życie ustawy, tj. na początku lipca, sierpnia, września, października 2017 roku?
Czy w miesiącach lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku 2017 ceny leków wzrosły w stosunku do analogicznego okresu roku 2016? Jeżeli tak, to o ile?

- Z informacji PEX Pharma Sequence wynika, że w okresie czerwiec - sierpień 2017 ceny leków bez recepty wzrosły o 4,1% w stosunku do analogicznego okresu roku 2016, a leków pełnopłatnych wydawanych na receptę o rekordowe 6,4% (także w okresie czerwiec - sierpień 2017 w stosunku do analogicznego okresu roku 2016). To niezwykle istotne, gdyż te dwie kategorie stanowią około 60% leków nabywanych przez Polaków w aptece - czytamy w interpelacji posłów Platoformy Obywatelskiej.

W podobnym tonie utrzymana jest interpelacja czterech posłów Nowoczesnej (Paweł Kobyliński, Jerzy Meysztowicz, Paweł Pudłowski, Mirosław Suchoń), która trafiła do resortu 23 października. Posłowie pytają Konstantego Radziwiłła:

Ile jest w Polsce działających aptek? Proszę porównać tę liczbę z ilością aptek, które funkcjonowały rok temu, tj. w październiku 2016 roku.
Proszę podać ceny leków wydawanych na receptę i bez recepty w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Proszę o charakterystykę struktury właścicielskiej aptek, jeśli chodzi o kapitał polski i niepolski. Proszę o porównanie z rokiem ubiegłym.
Ile zostało wydanych pozwoleń na otwarcie nowych aptek przed i po nowelizacji ustawy?
Czy nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne ułatwiła dostęp do leków i porady farmaceutycznej, szczególnie w małych miejscowościach i wsiach?

Źródło: sejm.gov.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj